20 lipca 2024

Wielkanocno-wiosenne warsztaty w gminie Hrubieszów (ZDJĘCIA)

W marcu oraz kwietniu odbyły się warsztaty wielkanocno-wiosenne zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach oraz Biblioteki Gminy Hrubieszów działające w strukturach ośrodka.

Reklamy

Uczestnicy poznali tradycje i zwyczaje związane z obchodami Świąt Wielkanocnych, a także wykonywali ozdoby: wianki, stroiki oraz pisanki.

W Bibliotece Publicznej w Stefankowicach zostały zorganizowane warsztaty z wykonywania pisanek ze sznurka. Pisanki symbolizują nowe życie, odrodzenie i zmartwychwstanie. Piękne dzieła powstały dzięki paniom Agnieszce Zielińskiej oraz Honoracie Ciuch. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem, aktywnością i pomysłowością w przygotowaniu i dekoracji wielkanocnych pisanek.

Reklamy

Oprócz warsztatów w bibliotece odbyło się wiosenne spotkanie z przedszkolakami. Powstały piękne prace przedstawiające wiosnę widzianą oczami najmłodszych. Po wykonaniu prac plastycznych przedszkolaki przekonały się, że w bibliotece można wspólnie miło spędzić czas na grach i zabawach.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Moniatyczach tematem warsztatów były wianki wielkanocne, którymi można udekorować dom na święta. Każda osoba biorąca udział w warsztatach otrzymała gotową podstawę, która po ozdobieniu przerodziła się w piękną ozdobę wielkanocną. W warsztatach uczestniczyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Moniatyczach.

Reklamy

W kwietniu w bibliotece została przeprowadzona również lekcja biblioteczna z dziećmi z miejscowej szkoły, która również zakończyła się warsztatami wielkanocnymi. Dzieci poznały obrzędy, tradycje i obyczaje Świąt Wielkanocnych, a w drugiej części spotkania przystąpiły do zajęć praktycznych. Otrzymały przygotowane wcześniej podstawy i zamieniły je w wianki oraz stroiki wielkanocne. Na zakończenie każde dziecko otrzymało wielkanocną książeczkę.

Podczas warsztatów zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną, Świetlicę Wiejską i KGW w Dziekanowie uczestnicy wykonywali pisanki. Do ich przygotowania niezbędne były: styropianowe jajka, kawałki materiału, kolorowe wstążeczki oraz moc ozdób. Pani Wiola Semczuk prowadząca warsztaty cierpliwie, krok po kroku tłumaczyła i pokazywała, jak należy mocować ozdoby by powstały piękne pisanki. Uczestnicy warsztatów przekonali się, że wykonanie takiej pisanki jest bardzo pracochłonne, wymaga precyzji i wytrwałości, jednakże efekt końcowy mile nas zaskoczył.

W Bibliotece Publicznej w Kosmowie odbyły się warsztaty z wykonywania kartek wielkanocnych metodą scrapbookingu. W zajęciach brały udział dzieci, młodzież oraz dorośli. Warsztaty ze scrapbookingu w bibliotece zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem i nigdy nie brakuje chętnych.

W kwietniu odbyły się również warsztaty wielkanocne w Bibliotece Publicznej w Czerniczynie. Pani bibliotekarka przygotowała bazy wieńców wielkanocnych wykonanych z wikliny i gałązek brzozy, natomiast dla najmłodszych dzieci styropianowe figurki zajączków, ptaków, a także jaj – z których powstały nie tylko pisanki, ale również zające. Po wykonaniu wieńców i pomalowaniu figurek odbyła się pogadanka o tradycjach, obrzędach i zwyczajach Świąt Wielkanocnych. Dzieci wykazały się sporą wiedzą na ten temat. Po zakończeniu zajęć każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać swoją prace do domu.

Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z siedzibą w Wołajowicach przeprowadził warsztaty z wykonywania wielkanocnych wianków razem z Gminną Biblioteką Publiczną w Moniatyczach. Ozdobne wianki na drzwi ocieplają wizerunek domu, zwyczaj ten wywodzi się ze Skandynawii i oznacza zaproszenie do wejścia. W zależności od stylu, potrzeb i preferencji współczesne wianki wykonuje się z różnych materiałów. Podczas warsztatów zostały wykorzystane wierzbowe gałązki, bukszpan i barwinek w połączeniu z elementami symboliki wielkanocnej: jajkami, ptaszkami, motylkami, zajączkami itp.

Zajęcia odbyły się w świetlicy wiejskiej w Moniatyczach i wzięło w nich udział 15 mieszkanek z terenu gminy Hrubieszów, które wcześniej zgłosiły chęć udziału w warsztatach.

Na zakończenie uczestniczki otrzymały książki „Wszystko o Wielkanocy”, a dzieci kolorowanki z naklejkami.

Dziękujemy wszystkim za tak chętny i czynny udział w naszych warsztatach. Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne będą nie tylko oryginalną dekoracją wielkanocnego stołu czy domu, ale przede wszystkim pamiątką wspólnie spędzonego czasu – wyrażają wdzięczność organizatorzy.

­

(info i fot. Gmina Hrubieszów)


Zobacz też:

TVP3 Lublin z gminy Hrubieszów i Horodło (WIDEO)

TVP3 Lublin z gminy Hrubieszów i Horodło (WIDEO)