Z cyklu cudze chwalicie swego nie znacie – Sołtys z Werbkowic – pan Stasiu

Chciałabym przedstawić sylwetkę Sołtysa Werbkowic, pana Stanisława Stachniuka.

Reklamy

 

22 lata temu, w roku 1997, w Werbkowicach, na zebraniu wiejskim, pan Stasiu został pierwszy raz Sołtysem Werbkowic. Tak się składa, że to ja zgłosiłam kandydaturę pana Stasia na sołtysa wsi Werbkowice, został wybrany większością głosów.

Po 22 latach urzędowania obecnego Sołtysa, jestem pewna że zrobiłam wspaniałą rzecz dla Werbkowic.

Sołtys Werbkowic ma władzę zaraz po Wójcie, pan Stasiu nie opuścił ani jednej imprezy w Werbkowicach.

Nasz sołtys żyje Werbkowicami, jeździ swoim motorkiem, zbiera podatki, rozmawia o problemach i codziennym życiu mieszkańców Werbkowic, czasami pomaga chorym osobom.

Bardzo aktywny pan Stasiu jest na sesjach Rady Gminy, często zgłasza problemy środowiskowe naszej miejscowości z wielkim zaangażowaniem.

Pan Stasiu przez wiele lat organizuje zabawy choinkowe dla dzieci, bardzo mocno kiedyś zaangażował się w zbiórkę pieniędzy dla powodzian.

Sołtys Werbkowic, jak trzeba, to czyści teren przy Cmentarzu Prawosławnym w Werbkowicach, a jeżeli jest taka potrzeba, to ubiera się w „gajerek” i wygląda wtedy dostojnie i adekwatnie do swojej funkcji.

Kilkakrotnie pan Stasiu był odznaczany, na 786 sołtysów Zamojszczyzny zajął 7 miejsce, w powiecie hrubieszowskim by 3, a w Gminie Werbkowice został najlepszym Sołtysem Roku.

Na zebraniach wiejskich, kiedy jest dzielony fundusz sołecki, pan Sołtys zawsze sprawiedliwie chce obdzielić wszystkie podmioty ubiegające o środki, zawsze dostają coś seniorzy, sportowcy, strażacy, i na tłuczeń na drogi, i na dokumentację chodnika, uliczne światła i na tablice informacyjne Werbkowic.

Rola Sołtysa nie zawsze jest różowa, bo czasy się zmieniły, czyny społeczne odeszły do lamusa, frekwencja na zebraniach jest znikoma, mieszkańcy często zgłaszają do sołtysa swoje problemy, które nie zawsze są do zrealizowania, bo to Wójt i Rada Gminy podejmują ostateczną uchwałę do realizacji inwestycji zgłoszonej przez Sołtysa.

Ale Sołtys z Werbkowic jakoś daje radę!

 

Danuta Muzyczka

 

P.S. W najbliższą niedzielę są wybory Sołtysa w Werbkowicach – z całym szacunkiem dla kontrkandydatów pana Stasia, ale ja, tak jak 22 lata temu, zgłoszę i zagłosuję na pana Stasia.

 

fot. DM