22 września 2023

Zmarł Wacław Grzegorz Antoniuk

Żegnamy syna Ziemi Hrubieszowskiej ś.p. Wacława Grzegorza Antoniuka, urodzonego w Kolonii Staszic, któremu zawsze były bliskie sprawy naszego regionu.

Reklamy

 

 

W Hrubieszowie uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej. I stopień studiów ukończył w Akademii Handlowej w Krakowie, a studia magisterskie w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.

W pracy zawodowej zajmowały Go zagadnienia spółdzielczości mieszkaniowej, był wieloletnim pracownikiem mieszkaniówki w Lublinie.

Reklamy

Po przejściu na emeryturę bardzo dużo czasu poświęcał zagadnieniom walki zbrojnej Polaków w czasie II wojny światowej.

Przyczynił się do pozytywnego zakończenia prac związanych z przygotowaniem i odsłonięciem pomnika Żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego Ziemi Hrubieszowskiej 1939 – 1945. Pomnik ma prawie 6 m wysokości i waży ponad 9 ton. Wyrzeźbiony według projektu nieżyjącego Stanisława Momota.

Reklamy

Aktywnie wspierał hrubieszowskie Towarzystwo Regionalne i Muzeum Hrubieszowskie. Napisał i wydał własnym sumptem książki o Moniatyczach.

Tuż przed śmiercią zlecił opracowanie projektu pomnika upamiętniającego 70 rocznicę zamordowania kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej na ulicach Hrubieszowa w marcu 1945 roku.

Niestety, wszystkiego nie zdążył dokończyć ponieważ działalność przerwała choroba i śmierć.

Msza i pożegnanie w o godzinie 13.00 w kościele parafialnym w Moniatyczach w dniu 30 czerwca 2016 roku zakończona pogrzebem na tutejszym cmentarzu.