19 kwietnia 2024

Znam swój region 2018 – zapraszamy do udziału w konkursie

Katolickie Radio Zamość i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu zapraszają do udziału w dziewiątej edycji konkursu wiedzy o „małych ojczyznach” pod nazwą „Znam swój region”.

 

Przewodnicy turystyczni przygotowali 15 pytań dotyczących historii, kultury i przyrody powiatów: Biłgoraj, Hrubieszów, Lubaczów, Tomaszów Lubelski i Zamość.

Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania i odesłanie ich na adres organizatora.

Konkurs będzie trwał do 24 września 2018 r. Jego rozwiązanie nastąpi 27 września w czwartek o godzinie 18:00 na antenie Katolickiego Radia Zamość (90,1 FM).

 

Odpowiedzi na pytania można przesyłać na adres

Katolickie Radio Zamość

ul. Hetmana Jana Zamoyskiego 1

22-400 Zamość

lub

lukaszkot@poczta.onet.pl

 

Proszę podać imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu. Koordynatorem konkursu jest Łukasz Kot (Katolickie Radio Zamość) 505 103 828.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Hrubieszowie, Lubaczowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu.

 

***

 

Pytania konkursowe

1. Jakie obecne miasto wojewódzkie na Ukrainie posiada w swoim godle herb rodu Zamoyskich „Jelita”?

2. Źródła jakich rzek znajdują sie na terenie miejscowości naszego regionu: Siedliska (gm. Lubycza Królewska), Wólka Husińska (przysiółek Husiny, gm. Krasnobród), Werchrata (gm. Horyniec Zdrój), Chłopiatyn (gm. Dołhobyczów), Panasówka (gm. Tereszpol).

3. Podaj przynajmniej trzy miejscowości z terenu naszej diecezji w których funkcjonowały cukrownie?

4. Jaki utwór Fryderyka Chopina stanowi muzyczną reminiscencję jego pobytu u Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie w 1830 roku?

5. Nad cudownym źródełkiem, z którego bierze początek rzeczka Marianka (dopływ Wolicy) w 1884 roku zbudowano drewnianą kapliczkę. W jakiej miejscowości jest to miejsce?

6. Podaj imię i nazwisko branki tatarskiej, żony wójta z Radruża, przebywającej XVII w. przez 29 lat w niewoli tureckiej.

7. Podaj najdalej wysunięte, skrajne punkty terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

8. Podaj nazwy miejscowości naszego regionu w których znajdują się źródła: św. Romana, św. Mikołaja, św. Antoniego, św. Jana?

9. W jakiej miejscowości regionu wieża kościoła jest miniaturą wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie?

10. W jakich rezerwatach przyrody w regionie możemy spotkać następujące okazy fauny, flory i przyrody nieożywionej:

 a. dziewiećsił popłocholistny,

 b. rosiczka okrągłolistna,

 c. suseł perełkowany,

 d. modrzew polski,

 e. nadobnica alpejska,

 f. skamieniałe trzeciorzędowe taksodie sekwojowate i cypryśniki

11. Podaj liczbę i nazwy miast w poszczególnych powiatach naszego regionu (biłgorajski, hrubieszowski, lubaczowski, tomaszowski i zamojski).

12. W herbach jakich miast naszego regionu znajdziemy herb Zamoyskich ,,Jelita”?

13. Podaj nazwy trzech miejscowości położonych na Działach Grabowieckich, w których podczas okupacji hitlerowskiej przebywał późniejszy Prymas Tysiąclecia ks. Stefan Wyszyński.

14. Podaj przynajmniej trzy potrawy z jakich znany jest nasz region?

15. Podaj przynajmniej dwie miejscowości z naszego regionu w których znajdują się cudowne obrazy z kościołów na Kresach wschodnich. Skąd one pochodzą?