20 kwietnia 2024

Zosin: Celnicy udaremnili przemyt ikon

Funkcjonariusze Służby Celnej z Zosina zatrzymali ikony pochodzące najprawdopodobniej z XIX wieku. Malowidła wiózł w bagażu 35-letni mieszkaniec województwa lubuskiego.

 

Celnicy z Zosina natrafili na ikony we wtorek (19.07.) podczas kontroli toyoty na norweskich numerach rejestracyjnych. Autem podróżował 35-letni obywatel Polski – mieszkaniec województwa lubuskiego. Z bagażu mężczyzny mundurowi wyjęli dwa malowane na desce obrazy, o wymiarach 20×30 cm każdy, których podróżny nie zgłosił do odprawy. 35-latek wyjaśnił, że malowidła kupił w Nowowołyńsku za cenę 700 hrywien i zamierzał podarować je rodzicom.

Zachowane w dobrym stanie ikony przedstawiają wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz Chrystusa Pantokratora. Malowidła posiadają tylko nieliczne ubytki farby i pochodzą najprawdopodobniej z XIX wieku. Ich wartość wyceniona została wstępnie na 2 tys. zł, jednak na szczegółową wycenę i ocenę wartości historycznej przedmiotów przez rzeczoznawcę trzeba będzie poczekać.

W związku z próbą nielegalnego przewozu malowideł przez granicę, mężczyźnie grozi kara grzywny oraz utrata obrazów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi zamojski urząd celny.


***


Przemyt ikon należy w ostatnich latach do rzadkości. Najwięcej zatrzymań malowideł sakralnych Służba Celna notowała w latach 1990-2003. Wówczas zatrzymywane obrazy liczone były w setkach sztuk. Od 2012 r. celnicy z województwa lubelskiego zatrzymali łącznie 31 ikon. W tym roku to pierwsze tego typu ujawnienie na odcinku granicy w województwie lubelskim.

 

 

źródło i fot. SCRP