Zosin: Zamiast narzędzi wiózł bursztyn

Próbę przemytu wartego 18 tys. zł bursztynu udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej z Zosina. Sprawcą okazał się 37-letni obywatel Ukrainy.

Reklamy

 

Nielegalny jantar celnicy zatrzymali w trakcie kontroli volkswagena transportera na polskich numerach rejestracyjnych, którym 37-latek podróżował do naszego kraju. Worki z bursztynową kontrabandą znajdowały się w skrzynce na narzędzia.

Zatrzymany przez celników bursztyn to sporej wielkości nieobrobione bryły ważące w sumie 9 kg. Ich wartość funkcjonariusze wstępnie wycenili na 18 tys. zł.

Mężczyzna przyznał się do winy, wyjaśniając, że towar miał dostarczyć do Zosina i przekazać nieznanej osobie. Tajemniczy odbiorca swojej przesyłki jednak nie otrzyma, bo celnicy skonfiskowali bursztyn, a 37-latkowi postawili zarzut przemytu. Na poczet grożącej kary grzywny mieszkaniec Ukrainy wpłacił 1 tys. zł.

Postępowaniem w sprawie zajmuje się Urząd Celny w Zamościu.


***

 

W ostatnich latach obserwowana jest znacząca tendencja wzrostowa jeśli chodzi o przemyt do Polski bursztynu. W 2013 r. celnicy z woj. lubelskiego zajęli 75 kg tej kopaliny, 2014 r. – 170 kg, w 2015 r. – 875 kg, natomiast w roku 2016 były to już prawie 2 tony jantaru – w tym jednorazowe ujawnienie blisko 1,5 tony na przejściu granicznym w Dorohusku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami bursztyn można legalnie wwieźć do Polski i Unii Europejskiej pod warunkiem opłacenia należności przywozowych.

 

źródło i fot. Izba Celna w Białej Podlaskiej