11 marca 1968 – wiec antyrządowy pod Chatką Żaka w Lublinie – WIDEO

11 marca 1968 roku o godz.14.00, z inicjatywy studentów UMCS, przed Chatką Żaka odbył się wiec poparcia dla strajkujących studentów w Warszawie, po którym w kierunku centrum miasta przeszło blisko tysiąc studentów, skandując m.in. „Precz z cenzurą”.

Reklamy

11 marca 1968 roku o godz.14.00, z inicjatywy studentów UMCS, przed Chatką Żaka odbył się wiec poparcia dla strajkujących studentów w Warszawie, po którym w kierunku centrum miasta przeszło blisko tysiąc studentów, skandując m.in. „Precz z cenzurą” oraz „Żądamy wznowienia Dziadów” – w nawiązaniu do uznanej przez władze PRL za antyradziecką inscenizacji „Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Zatrzymano wówczas 39 osób – w tym studentów KUL-u i UMCS-u. Następnego dnia na placu Litewskim kilkaset osób domagało się uwolnienia zatrzymanych. Demonstracje studenckie, które miały miejsce w większości ośrodków akademickich w Polsce zapoczątkowały kryzys polityczny nazywany Wydarzeniami Marcowymi.

Reklamy

Ekipa telewizyjna Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka przygotowała etiudę nawiązującą do wydarzeń z tamtego marcowego dnia:

(info, wideo: CKiM UMCS Chatka Żaka)


Chatka Żaka zmienia nazwę!

Chatka Żaka zmienia nazwę!


Lykoland