150-lecie manifestacji patriotyczno-religijnej w Horodle

W ostatni weekend odbyły się obchody 150-lecia manifestacji, która odbyła się na polach pod Horodłem w 1861r. Obchody trwały dwa dni.

Reklamy

1 października zwołano Uroczystą Sesję Rady Gminy Horodło.

Podczas Sesji obecni byli prelegenci z różnych stron kraju, działacze oraz władze lokalne. W trakcie sesji wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Horodle z przygotowanym wraz z nauczycielami montażem słowno-muzycznym. Następnie przemawiał o. prof. Leon Dyczewski, później swój referat wygłosił dr Andrzej Wasilewski. W imieniu publicysty Zbigniewa Święcha prezentację multimedialną poprowadził Tomasz Kostka.

Sesję zakończyło wręczenie przez Wójta Gminy Horodło upominków przybyłym gościom.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się od przemarszu Pocztów Sztandarowych wraz z orkiestrą dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Tomaszowa Lubelskiego, z boiska sportowego na Kopiec Unii Horodelskiej. O godzinie 11 rozpoczęła się msza św. Mszy przewodniczył ks. dziekan Andrzej Puzon wraz z nim msze odprawili ks.prof. Edward Walewander, o. prof. Leon Dyczewski, ks. dyr. Tadeusz Stolz, ks. płk. Bogdan Słotwiński, proboszcz tutejszej parafii ks. Henryk Krukowski oraz ks. mitrat Stefan Bartuch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Po mszy głos zabrał Wójt Gminy Horodło Krzysztof Bożek, który przywitał zebranych gości oraz pokrótce przypomniał o wydarzeniach dla których uczczenia się tu zebraliśmy.

Następnie głos zabrali goście obecni na uroczystości. Obchody zakończyły występy zespołów Lechici z Hrubieszowa i Rezonans z Zamościa wraz z orkiestrą dętą OSP z Tomaszowa Lubelskiego, poprzedzone uroczystym złożeniem wieńców na Kopcu Unii Horodelskiej.

Przez cały czas trwania uroczystości otwarte były stoiska oferujące zakup okolicznościowych monet i publikacji książkowych oraz stoisko Poczty Polskiej oferujące znaczek oraz stempel upamiętniający 150-tą rocznicę manifestacji.

Zdjęcia »

***

Info i foto: UG w Horodle