21. rocznica powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej

15 maja w Chełmie odbyły się obchody 21. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Miejscem uroczystości po mszy w Kościele Garnizonowym, była Komenda NOSG.

Reklamy

W chełmskich obchodach Święta Straży Granicznej uczestniczyli Wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc, Wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, szkolnictwa, a także służb mundurowych.

Uroczystości były okazją do wyróżnień odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz mianowań na wyższe stopnie służbowe. W Nadbużańskim Oddziale SG awansowało łącznie:

– 41 funkcjonariuszy w korpusie oficerów,

– 235 funkcjonariuszy w korpusie chorążych,

– 172 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji AK istnieje od maja 1991 r. Do podstawowych zadań formacji należy m.in. ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń.

W ramach NOSG funkcjonuje 18 Placówek Straży Granicznej oraz Ośrodek Strzeżony. Służbę pełni tu ok. 2,5 tysiąca funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy na co dzień zaangażowani są w ochronę granicy państwowej o długości 467 km. Funkcjonariusze SG strzegą części granicy z Republiką Białorusi i części granicy z Republiką Ukrainy.

 

Info i foto: NOSG