16 kwietnia 2024

40 Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego

Zapraszamy na uroczystość upamiętniającą 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, która odbędzie się w Chatce Żaka w Lublinie.

Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego, dyskusja panelowa, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, koncert z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów i wystawa „W Rytmie Wolności” – to wszystko czeka nas 13 grudnia 2021 r. w ACKiM UMCS Chatka Żaka, w ramach obchodów 40. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego oraz strajków studenckich.

– Trudno sobie wyobrazić historię Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka bez udziału w tak ważnych wydarzeniach politycznych jak strajki studenckie w 1968 roku czy protesty tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. To właśnie w Chatce Żaka w grudniu 1981 roku licząca blisko 300 osób grupa studentów z niemal wszystkich wydziałów UMCS wyposażona w śpiwory okupowała to serce lubelskiego Miasteczka Akademickiego, wiecując, dyskutując i mierząc się z marzeniami o swojej przyszłości. Pomimo świadomości zagrożenia, nikt nie spodziewał się, że na realizację tych planów trzeba będzie poczekać jeszcze prawie dekadę. Wprawdzie obecnie żyjemy w innej rzeczywistości, ale chociażby w twórczych projektach naszych studentów nieustająco czuć tę samą energię, potencjał oraz pytania o to, co tu i teraz, ale i potem – mówi Grażyna Stankiewicz, zastępca dyrektora Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka do spraw Mediów Akademickich.

­

Program wydarzenia:

17:00 – Premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Taksówkarz – cichy bohater Grudnia”

Leszek Gorgol uczestnik strajków studenckich i działacz NZS postanowił odnaleźć lubelskiego taksówkarza, który bezinteresownie w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. jeździł ze studentami, żeby informować i ostrzegać przed mającymi nastąpić represjami wobec ludzi Solidarności i opozycji. Odnajdują się świadkowie tych napiętych godzin sprzed wprowadzenia stanu wojennego i odwiedzają najważniejsze miejsca wydarzeń z tamtej nocy: miejsce ataku Zomo na Zarząd Regionu Solidarności, miasteczko akademickie, Dworzec PKP, okolice Komendy Milicji i Komitetu PZPR… Odżywają dramatyczne opowieści świadków aresztowań działaczy opozycji i Solidarności oraz ludzi, którzy w pamiętną noc próbowali ostrzegać innych i zapobiec represjom. Wracają emocje tamtej nocy: bez telefonów i informacji, nocy wyciągania ludzi z domów, niepokojących plotek o interwencji radzieckiej, zagrożenia i bezradności ludzi Solidarności oraz agresji, bezprawia i cynizmu służb milicyjnych i SB. Polifonicznie zmontowane sekwencje opowieści świadków są oparte na archiwalnych materiałach fotograficznych i filmowych, scenach fabularyzowanych oraz archiwalnych dokumentach operacyjnych MSW z archiwum IPN odtwarzających dramatyzm sytuacji oraz bohaterów.

scenariusz: Grzegorz Linkowski,

reżyseria: Grzegorz Linkowski

zdjęcia: Jacek Piotr Tarasiuk, Hanna Linkowska

czas: 50 min

producent filmu: Jacek Piotr Tarasiuk

produkcja: Selected Pictures, TVP S.A.

rok: 2021

18:00 – 40 lat po… dyskusja panelowa z udziałem:

Adam Pęzioł

Leszek Gorgol

Wiesław Kamiński

Grzegorz Linkowski

Prowadzenie: Małgorzata Bielecka-Hołda

19:00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

19:30 – Koncert „Pieśni Bardów Stanu Wojennego” z udziałem Lubelskiej Federacji Bardów

Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej

Urszula Bobryk – dyrygent

Piotr Gajdosz z klasy śpiewu Anny Michałowskiej-Kotyni

(Wydz. Artystyczny UMCS)

Justyna Socha – z klasy śpiewu Natalii Wilk

(Wydz. Artystyczny UMCS)

Koncert ma przypomnieć wydarzenia stanu wojennego i zainteresować młode pokolenie – mieszkańców Lublina, tematyką walki o wolność w latach 80-tych.

Poza tym zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy „W Rytmie Wolności” przygotowanej przez ACKiM UMCS Chatka Żaka.

Wstęp dla osób zaproszonych i zapisanych przez formularz: https://tiny.pl/9ftl9

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin.

­

(info, grafika: ACKiM UMCS Chatka Żaka)


Zobacz też:

Cały weekend Chatka Żaka spędziła w Innym Wymiarze!

Cały weekend Chatka Żaka spędziła w Innym Wymiarze!