20 kwietnia 2024

41 Zamojskie Lato Teatralne zaprasza

W sobotę 2 lipca, w ramach 41 Zamojskiego Lata Teatralnego, o godzinie 21.30 zapraszamy na Rynek Wodny. Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy wystawi sztukę „Osmędeusze”. Wstęp wolny.


„Osmędeusze” nazywani są „współczesnymi Dziadami”. Nie bez przyczyny. Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera – Sylwestra. Ale uwaga! Mówi się, że w okolicy zjawiła się Katakumbowa, czyli tajemnicza władczyni cmentarza. Sylwester musi mieć się na baczności. W miarę, jak opowieść nabiera tempa, nic nie jest już pewne. Fakty mieszają się z legendami i plotkami. Przedwojenna Warszawa opisana przez Mirona Białoszewskiego w Osmędeuszach tańczy, śpiewa. Świat złodziejaszków, handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków jest niezwykle zaskakujący i zabawny. W jarmarczny klimat warszawskich ulic niezauważalnie wkrada się rutyna dnia codziennego. Co jest niezwykłego w Osmędeuszach? Jest miłość, nadzieje, marzenia, ale również przemijanie i śmierć. Jest życie.

przygotowanie wokalne: Daniel Zieliński
kompozytor „motywu Teosi”: Andrzej Zarycki
reżyseria: Stanisław Dembski
koncepcja inscenizacji, konsultacja artystyczna: Ziuta Zającówna 

występują:
Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian Słomiński
akordeon: Wojciech Gawrych

 

***

 

3 lipca zapraszamy do Parku Miejskiego. O godzinie 21.30 wystąpi Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy ze spektaklem „Wyjowisko”. Wstęp wolny. Zachęcamy do zabrania ze sobą koca lub maty do siedzenia.

W zamojskim parku w niedzielny wieczór klasyczne pieśni Moniuszki i Chopina kontra pospolitość i jednorodność przebojów lansowanych przez media.

W Zamościu będziemy się bawić w parku, ale w komedii muzycznej „Wyjowisko” rzecz dzieje się w oberży. Do tejże przybywają komedianci. Młodzi aktorzy zakochują się w ślicznej karczmarce. Sielska atmosfera i wspólne zabawy zostają zakłócone przez watahę wilków, która osacza biesiadujących. Komedianci postanawiają przezwyciężyć strach i odeprzeć atak nieproszonych gości.

Widowisko w klimacie występów jarmarcznych komediantów. Zabawne scenki ukazują obyczaje szlacheckie, przywołują atmosferę przaśnych biesiad w dworach i karczmach. To swoisty staropolski kabaret, dla którego inspiracją są … nasze narodowe cechy i przywary.

choreografia: Mariusz Żwierko
opracowanie muzyczne / przygotowanie wokalne: Daniel Zieliński
reżyseria: Stanisław Dembski

aktorzy:
Gloria Gierlach, Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Ewelina Młynarz, Dorota Ptaszek, Wojciech Gawrych, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Sebastian Słomiński, Wojciech Urbanowski, Mariusz Żwierko

muzycy:
Bartłomiej Słojewski / Piotr Thieu Quang – klarnet
Klaudia Abramczuk / Bernard Łasecki – klarnet
Agata Frysz / Magdalena Górska / Agnieszka Podłucka – skrzypce
Paweł Kielak / Artur Siejka – kontrabas