51 zabytkowych monet w przesyłce [ZDJĘCIA]

Lubelska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła w przesyłce z Ukrainy miedziane monety z okresu Jana II Kazimierza Wazy. Zabezpieczone XVII-wieczne numizmaty to tzw. boratynki.

Reklamy

W przesyłce nadanej w Ukrainie funkcjonariusze Oddziału Pocztowego w Lublinie wykryli zabytkowe przedmioty. Zgodnie z deklaracją, w paczce miał być upominek, a znajdowały się XVII-wieczne monety.

Zabezpieczone numizmaty, to tzw. boratynki – miedziane szelągi z okresu panowania Jana II Kazimierza Wazy. Swoją nazwę zawdzięczają ówczesnemu zarządcy mennicy krakowskiej – Tytusowi Liwiuszowi Boratiniemu.

Reklamy

­

Monety były bite w latach 1659-1667 w bardzo dużych ilościach. Z uwagi na to, że wykonane były z miedzi, a nie srebra, miały niską wartość. Od nich też pochodzi powiedzenie „zły szeląg”.

Sprawę prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej.

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie przypomina – za niezgodne z przepisami prawa wprowadzanie na terytorium RP dóbr kultury z państwa niebędącego członkiem UE grożą wysokie kary.info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie


Zobacz też:

Dachowanie 26-latki. Wezwano śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]

Dachowanie 26-latki. Wezwano śmigłowiec LPR [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →