600 lat Brodzicy

HrubieszówBrodzica

Reklamy

11 czerwca 2009 r. odbyły się obchody 600 – lecia Brodzicy, podczas których został odsłonięty pomnik 600 – lecia Brodzicy wykonany w kształcie zegara słonecznego.

Uroczystość została uświetniona licznymi występami i atrakcjami, odbyły się m. in.: zabawy dla dzieci, kiermasz, koncert orkiestry dętej, występ kapeli ludowej, pokaz Wojów Gockich z Masłomęcza, pokaz JS 2020 z Hrubieszowa, występ Warsztatów Terapii Zajęciowych z Turkowic, jazda konna, jazda na motorach, pokazy Straży Granicznej i Straży Pożarnej.

Specjalnie na tę okazję dla wszystkich uczestników festynu został upieczony jubileuszowy, ogromny tort przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Brodzicy.

Tego, jakże bardzo ważnego dla mieszkańców Gminy Hrubieszów, a zwłaszcza mieszkańców Brodzicy dnia, pogoda nie zapowiadała się zbyt dobrze. Już od rana padał dosyć obfity deszcz. Organizatorzy jednak nie dali za wygraną i z pomocą Strzelców przygotowali teren do odbycia festynu. Na szczęście godzinę przed rozpoczęciem uroczystości warunki atmosferyczne znacznie się poprawiły. Deszczowy dzień stał się bardzo słonecznym i pogodnym.

Pierwsze atrakcje przygotowane były głównie dla młodszych gości, Strażacy prezentowali swój samochód ratowniczy, Straż Graniczna zaprezentowała tresurę psów. Grami i zabawami dla dzieci zajęli się animatorzy Stowarzyszenia Aktywnych Animatorów Kultury (SAAK).

Kolejny etap uroczystości to parada, która kończyła się przy pomniku 600-lecia Brodzicy. Przedstawiciele lokalnych władz Samorządowych dokonali uroczystego odsłonięcia pomnika.
Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe oraz zaprezentowanie rysu historii Brodzicy.

Dalsza część festynu to część rozrywkowa:
Koncert Orkiestry Dętej z Tomaszowa Lubelskiego, występ Warsztatów Terapii Zajęciowej z Turkowic, pokaz walk Wojów Gocckich z Masłomęcza.

Podczas festynu miało miejsce intrygujący zdarzenie. Dwóch zamaskowanych mężczyzn próbowało napaść i porwać Wójta Jana Mołodeckiego. Powiało grozą… i nie wiadomo skąd na placu pojawili się Strzelcy, w kilka sekund udało im się odbić „jeńca”, obezwładnić i schwytać sprawców napadu.
Okazało się, że był to pokaz umiejętności JS 2020 z Hrubieszowa z gościnnym udziałem Wójta.

Po pokazach, Koło Gospodyń Wiejskich w Brodzcy poczęstowało wszystkich specjalnie przygotowanym na tę okazję tortem, którego degustację umiliła kapela ludowa.

Dodatkową atrakcją był kiermasz wyrobów artystycznych WTZ Turkowice i wyrobów Gockich, loteria fantowa, grill, jazda konna, jazda na motocyklach, zabawy na dmuchanych zamkach, kiermasz ciast itp.

Cały festyn prowadzony był przez Edytę Dobosz – Maciuk (Stowarzyszenie SAAK).

Składamy podziękowania Wójtowi Gminy Hrubieszów za współorganizację i dofinansowanie uroczystości. Dziękujemy również wszystkim, którzy pomogli podczas organizacji i uświetnili swoimi prezentacjami obchody 600 – lecia Brodzicy.

Dziękujemy także wszystkim przybyłym gościom.

Zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009