1 grudnia 2023

77. rocznica rozbicia Obozu Zagłady Żołnierzy Armii Krajowej w Błudku. Relacja z uroczystości w Skierbieszowie (ZDJĘCIA)

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, ŚZŻAK Koło Rejonowe w Suścu, Wójt Gminy Susiec, 3. Zamojski Batalion Zmechanizowany i Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, zapraszają na uroczystość patriotyczno-religijną upamiętniającą 77. rocznicę rozbicia Obozu Zagłady Żołnierzy Armii Krajowej w Błudku (gmina Susiec), która odbędzie się w najbliższą niedzielę (tj. 8 maja br.).

Reklamy

W programie uroczystości:

godz. 915 – Zbiórka przy Pomniku na terenie byłego Obozu, przemarsz orkiestry, wojska, pocztów sztandarowych, harcerzy i młodzieży szkolnej, delegacji zaproszonych gości na cmentarz

Reklamy

godz.925 – Ceremoniał wojskowy

godz. 930 – Hymn państwowy

godz. 935 – Otwarcie uroczystości i powitanie

godz. 945 – Wystąpienie historyczne

godz. 1005 – Część artystyczna

godz. 1030 – Msza Święta

godz. 1130 – Apel poległych

godz. 1135 – Złożenie wieńców i kwiatów przy pomniku Żołnierzy Armii Krajowej

­

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że w niedzielę 24 kwietnia w Skierbieszowie odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę śmierci mjra Józefa Śmiecha ps. „Ciąg” oraz poległych i zmarłych żołnierzy z jego oddziału. W uroczystościach, których organizatorem byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Koło Rejonowe ŚZŻAK w Skierbieszowie, Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierbieszowie i Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna udział wzięli m.in. Prezes Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak, przedstawiciele Samorządu Gminy Skierbieszów, nauczyciele i młodzież szkolna Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Skierbieszowie im. Ignacego Mościckiego wraz z pocztem sztandarowym, mieszkańcy Skierbieszowa i gminy. Środowisko ŚZŻAK Okręg Zamość reprezentowały także delegacje i poczty sztandarowe Zarządu Okręgu w Zamościu oraz Kół Rejonowych z Zamościa, Uchań, Starego Zamościa, Komarowa i Skierbieszowa.

Uroczystości rozpoczęło przedstawione przez por. Andrzeja Jaroszyńskiego – Wiceprezesa ŚZŻAK O/Z wspomnienie o mjr. Józefie Śmiechu ps. „Ciąg”, bohaterskiej postawie dowódcy i żołnierzy AK walczących w obronie polskiej ludności oraz za wolność Ojczyzny w oddziale „Ciąga” w okresie hitlerowskiej okupacji. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył proboszcz miejscowej parafii ks. Janusz Dudzicz. Po mszy świętej głos zabrał Prezes Zarządu ŚZŻAK O/Z poseł Sławomir Zawiślak, przedstawiając m.in. dotychczasowy dorobek Związku, ze szczególnym uwzględnieniem licznych przedsięwzięć podnoszących pamięć o mjr. J. Śmiechu i jego żołnierzach: https://akzamosc.pl/jozef-smiech-ciag-bylo-naprawde-film/. W trakcie wystąpienia, przywołując wielkie zasługi naszych przodków, podniósł także potrzebę służby, obywatelskiej pracy współczesnych pokoleń Polek i Polaków na rzecz rozwoju i bezpieczeństwa Ojczyzny. Ważnym momentem uroczystości było wręczenie — na wniosek władz Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Skierbieszowie — Odznak Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość: Janowi Klimczukowi, który jest synem żołnierza oddziału Józefa Śmiecha — Władysława Klimczuka ps. „Gawron” i Mieczysławowi Mazurowi, którego ojciec walczył w kampanii wrześniowej 1939 r. Ww. od lat angażują się w społeczną pracę, której celem jest krzewienie postaw patriotycznych i etosu AK wśród społeczeństwa. Odznaczenia wręczali Prezes ŚZŻAK O/Z poseł Sławomir Zawiślak oraz członkowie Związku — kombatant kpt. Józef Łaba, oraz Wiceprezes por. A. Jaroszyński. Prezes S. Zawiślak razem z przedstawicielami władz Koła Rejonowego ŚZŻAK O/Z w Skierbieszowie wręczyli proboszczowi parafii ks. Januszowi Dudziczowi wydane przez Związek, dwutomowe wydawnictwo „Armia Krajowa na Zamojszczyźnie” Jerzego Jóźwiakowskiego: https://akzamosc.pl/armia-krajowa-na-zamojszczyznie-jerzy-jozwiakowski/. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na miejscowy cmentarz gdzie na grobie mjra Józefa Śmiecha oraz przy pomniku poległych i zmarłych żołnierzy Armii Krajowej Rejonu Skierbieszów złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze. Uroczystości zakończono tradycyjnym, wspólnym żołnierskim poczęstunkiem.

Więcej: https://akzamosc.pl/2022/04/27/upamietnienie-40-rocznicy-smierci-dowodcy-armii-krajowej-mjra-jozefa-smiecha-ps-ciag-oraz-poleglych-i-zmarlych-zolnierzy-ak-rejonu-skierbieszow/

Serdecznie dziękujemy wszystkim współorganizatorom i uczestnikom obchodów.

­

ŚZŻAK O/Zamość

(grafika, fot. ŚZŻAK O/Zamość)


Zobacz też:

Hrubieszów: Warto być Polakiem – droga do wolności. Widowisko w HDK (ZDJĘCIA, WIDEO)

Hrubieszów: Warto być Polakiem – droga do wolności. Widowisko w HDK (ZDJĘCIA, WIDEO)

LubieHrubie na YouTube