Areszt dla kolejnego kuriera za przemyt ponad 50 kilogramów haszyszu

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w dniu 7 czerwca 2019 roku dokonał zatrzymania kuriera, u którego w samochodzie ujawniono ponad 50 kilogramów narkotyków.

Reklamy

 

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z Lubelskim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadzą śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem narkotyków na wielka skalę.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej w dniu 7 czerwca 2019 roku dokonał zatrzymania kuriera, u którego w samochodzie ujawniono ponad 50 kilogramów narkotyków. Zatrzymany usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został aresztowany na 3 miesiące.   

 

Zatrzymano narkotyki o wartości ponad 2 milionów złotych

W rejonie miejscowości Kossaki Borowe, pow. zambrowski, woj. podlaskie 7 czerwca 2019 r. funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali obywatela Rosji Antona B.  W wyniku przeszukania samochodu osobowego, którym podróżował, ujawniono w jego wnętrzu, w specjalnie skonstruowanych skrytkach, 50 pakunków o łącznej wadze ponad 50 kilogramów. Pakunki zawierały substancję żywiczną koloru brunatnego, która po zbadaniu testerem narkotykowym okazała się żywicą konopi – haszyszem. Szacunkowa wartość narkotyków to ponad 2 miliony złotych. W toku postępowania prokurator ustalił, że członkowie tej grupy wielkie ilości środków odurzających – haszyszu przewożą z krajów zachodniej części Unii Europejskiej, przez Polskę do Rosji.

 

Usłyszał zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanemu zarzut usiłowania wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej znacznej ilości środków odurzających w postaci ponad 50 kilogramów żywicy konopi – haszyszu kwalifikowane z art. 13 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 55 ust. 3 ustawy z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Za zarzucane przestępstwo podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

 

Trafił do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu Rejonowego Lublin Zachód w Lublinie wniosek zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

 

Kolejny kurier

Jest to już drugi kurier zatrzymany i tymczasowo aresztowany w ramach zorganizowanej grupy przestępczej w tym śledztwie. W dniu 10 marca bieżącego roku tymczasowo aresztowano Andreia P., który również w samochodzie przewoził ponad 84 kg narkotyków.

 

(źródło i fot. NOSG)