26 września 2023

ASF – na granicy zatrzymano już ponad 77 ton produktów mięsnych

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o zakazie przywozu do Unii Europejskiej żywności pochodzenia zwierzęcego. Tylko w tym roku na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze zarekwirowali ponad 77 ton tego typu produktów.

Reklamy

 

Mimo realnego zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, zwłaszcza w strefie przygranicznej, wielu podróżnych nadal niefrasobliwie podchodzi do przepisów zakazujących przywozu do Polski wyrobów mięsnych i mlecznych. Przykładowo, tylko na drogowych przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennemfunkcjonariusze rekwirują średnio tygodniowo po około 700 kg takich produktów.Na przejściu drogowym w Terespolu jest to tygodniowo ponad 200 kg.

Na wszystkich przejściach granicznych znajdują się specjalne pojemniki, do których podróżniwjeżdżający do Polski zobowiązani są wyrzucić żywność pochodzenia zwierzęcego, w tym również przekąski, desery czy kanapki używane w czasie podróży. Następnie towar trafia do utylizacji. W bieżącym roku zutylizowano już ponad 76 ton tego typu produktów zatrzymanych na granicy z Ukrainą i Białorusią.

Reklamy

Ci, którzy nie stosują się do przepisów narażają się na konsekwencje. Tylko w tym roku na przejściach granicznych w województwie lubelskim funkcjonariusze celno-skarbowi wystawili 2,7 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 667,5 tys. złotych.

 

***

Reklamy

 

Zakaz przywozu na teren Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcegoobowiązuje już od 2009 r. Stosowany jest ze względu na ryzyko wprowadzenia do Unii Europejskiej chorób, m.in. ASF. W Polsce stwierdzono już 165 ognisk tej zakaźnej choroby wirusowej. Wiele z nich – w woj. lubelskim. W ostatnich dniach kolejne ogniska ASF stwierdzono także na Ukrainie i w Rosji.

Rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe, m.in. poprzez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi. Aby chronić się przed rozprzestrzenianiem choroby w głąb kontynentu Główny Lekarz Weterynarii oraz liczne instytucje, w tym Krajowa Administracja Skarbowa, przypominają o surowych procedurach dotyczących wwozu do Unii Europejskiejproduktów pochodzenia zwierzęcego.

 

źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie