Będzie raport o gazie łupkowym w komisji ds. energii PE

Na wniosek prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przygotuje raport dotyczący gazu łupkowego. Dokument dotyczyć będzie wpływu gazu łupkowego na przyszłość energetyczną Europy.

Reklamy

– Parlament Europejski koncentruje się przede wszystkim na wpływie gazu łupkowego na środowisko. Jednak gaz łupkowy ma ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego Europy. Coraz bardziej uzależniamy się od zewnętrznych dostawców energii, a gaz łupkowy może pozwolić zarówno Europie, jak i Polsce osiągnąć większą suwerenność – uważa prof. Kolarska-Bobińska. – Jest to szczególnie ważne wobec niemożności porozumienia się Unii Europejskiej i Rosji w sprawie wdrażania trzeciego pakietu energetycznego i planów tego kraju budowy South Streamu, a więc południowego odpowiednika Nord Streamu – dodaje.

W zeszłym miesiącu Komisja Środowiska podjęła decyzję o przygotowania raportu o aspektach środowiskowych. – Obecny raport, który będzie przygotowywany przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, jest niezbędny, abyśmy uzyskali pełny obraz znaczenia gazu łupkowego w Europie – uważa Kolarska-Bobińska.