22 lipca 2024

Będzie wsparcie dla nauczycieli w regionie. Dzięki Google.org i polskiej fundacji

Bezpłatne szkolenia, warsztaty, materiały dydaktyczne, scenariusze zajęć i spotkania z trenerami edukacji. Będą mogli z nich skorzystać nauczyciele w regionie dzięki grantowi, jaki Google.org przyznał fundacji Szkoła z Klasą. Z prowadzonego przez nią programu „Asy Internetu” skorzystało do tej pory ponad 2 tys. nauczycieli w całej Polsce i 150 tys. uczniów. 

Reklamy

Obecna sytuacja jest wielkim wyzwaniem zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Ci pierwsi, wychowując się już w świecie z dostępem do Internetu w dużej mierze uczyli się korzystać z sieci na własną rękę. Często wzorowali się na swoich kolegach lub obcych im internautach.

Natomiast nauczyciele często odnajdywali się w zupełnie nowej dla siebie sytuacji, bez odpowiedniego wsparcia. Zdaniem wielu to nie musi tak wyglądać. Niektórzy pedagodzy i ich szkoły się zmieniają. Próbują uczyć o sieci i jak być w niej bezpiecznym. Zadaniem Fundacji Szkoła z Klasą jest im w tym pomóc, zarówno nauczycielom, jak i uczniom.

Reklamy

– Dzięki „Asom Internetu” nauczyciele mają zarówno okazję rozwinąć swoje umiejętności pedagogiczne, jak i cyfrowe. Program nauczania w niewielkim stopniu uwzględnia takie kwestie jak bezpieczne korzystanie z sieci, media społecznościowe, fake newsy czy cyberoszustwa. Dzisiaj dzieci i dorośli uczą się korzystać z tych narzędzi na własną rękę, często wiele ryzykując. Cyfrowe narzędzia są już przez dzieci wykorzystywane i powszechnie dostępne. Dlatego szkoła powinna uczyć jak z nich bezpiecznie korzystać. Jak być mądrym i odpowiedzialnym obywatelem – komentuje Monika Mikołajczuk, trenerka Fundacji Szkoła z Klasą oraz nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka niemieckiego w Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie.

Międzynarodowy program edukacyjny

Reklamy

Fundacja otrzymała od Google.org grant na kontynuację programu. „Asy Internetu”. Jest to polska edycja realizowanego globalnie projektu „Be Internet Awesome”. Jego celem jest kształtowanie właściwych postaw i umiejętności uczniów w cyfrowym świecie, m.in. odróżniania prawdy od fikcji, komunikacji czy bezpieczeństwa.

W ramach otrzymanego grantu Fundacja będzie odpowiadać za koordynację programu Google.org w skali międzynarodowej. Jednym z jej nowych zadań będzie wsparcie i łączenie doświadczeń innych organizacji prowadzących programy edukacyjne o cyfrowym obywatelstwie w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

– Uczniowie spędzają coraz więcej czasu w Internecie i potrzebują większej uwagi, by móc odpowiedzialnie funkcjonować w świecie, w którym granice pomiędzy tym co online a offline się zacierają. Tej uwagi bardzo często nie są w stanie poświęcić opiekunowie czy nauczyciele z braku czasu, czy umiejętności, w jaki sposób mówić do uczniów i jak skutecznie przekazywać wiedzę — bardzo często również zdalnie. My tę przepaść między potrzebami a możliwościami będziemy się starali zasypać, dając nauczycielom narzędzia i wiedzę niezbędną do tego, by uczyć skuteczniej i budować relacje – zwraca uwagę Małgorzata Pisarkiewicz, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą.

Kto i jak może się zapisać?

Zgłosić się do programu może każdy zainteresowany nauczyciel poprzez stronę Fundacji. Szkolenie łącznie trwa 10 godzin i jest podzielone na 3 spotkania po 3-4 godziny. Między pierwszym a drugim spotkaniem w cyklu jest od 3 do 4 tygodni przerwy. W tym czasie nauczyciele mogą przeprowadzić pierwsze lekcje ze swoimi uczniami i uczennicami o cyfrowym obywatelstwie.

Szkolenia są prowadzone przez profesjonalnych trenerów i aktualnie mają formę zajęć online. Dodatkowo nauczyciele mogą zapisać się na kursy online. Odpowiadają one 30 godzinom dodatkowych zajęć.

Wszyscy uczestnicy kursów i szkoleń Fundacji otrzymują dostęp do materiałów do nauki oraz podręczniki o cyfrowym obywatelstwie ze scenariuszami lekcji dla klas 0-3 oraz 4-8. Mogą również korzystać z internetowej gry Interlandia”. Fundacja nie pobiera żadnych opłat od nauczycieli i wszystkie materiały są dostępne za darmo.

– We wszystkich krajach, w których działa „Be Internet Awesome” podstawą programu jest dostosowany do lokalnych warunków podręcznik ze scenariuszami lekcji oraz gra edukacyjna Interlandia. Partnerzy decydują się na różne modele wsparcia szkół szkolenia online na szeroką skalę, pokazowe lekcje, cykle dłuższych szkoleń dla nauczycieli. W ramach „Asów Internetu” uznaliśmy, że nauczyciele potrzebują znacznie głębszego wsparcia. Wprowadziliśmy trenerów, którzy docierali do mniejszych miejscowości i realizowali wielogodzinne szkolenia. To podejście docenił Google, decydując o kontynuacji i rozwoju programu – tłumaczy Małgorzata Pisarkiewicz z Fundacji Szkoła z Klasą.

***

­

O Fundacji i programie „Asy Internetu”

Fundacja Szkoła z Klasąjest organizacją pozarządową zajmująca się edukacją. Powstała w 2015 roku, bazując na doświadczeniach programu Szkoła z Klasą – jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych ogólnopolskich akcji społecznych.

Od początku działalności z Fundacją współpracowało już 9500 szkół, 150 000 nauczycieli i ponad milion uczniów. Jej trenerzy posługują się nowoczesnymi metodami, takimi jak design thinking czy agile. Jednym z najbardziej znanych programów Fundacji są „Asy Internetu”.

„Asy…” są skierowanym do szkół podstawowych programem edukacyjnym. Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wsparcie nauczycieli i nauczycielek w tym zakresie. W środowisku międzynarodowym program jest znany pod nazwą „Be Internet Awesome”.

Program jest realizowany wspólnie przez Fundację Szkoła z Klasą i Google. W ramach przyznanego wsparcia Fundacja Szkoła z Klasą otrzyma od Google.org grant w wysokości 2 milionów dolarów.

­

(info: inPlus Media, fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Jechali gasić pożar – wpadli w poślizg i dachowali. Rannych zostało 3 strażaków

Jechali gasić pożar – wpadli w poślizg i dachowali. Rannych zostało 3 strażaków