Betlejemskie Światło Pokoju

20 grudnia o godz. 10 na granicznym moście w Zosinie odbyło się uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju przez zuchów i harcerzy Hufca ZHP Hrubieszów delegacji ukraińskich skautów, duchowieństwu i władzom samorządowym.

Reklamy

W uroczystości wzięły udział: 3 drużyna harcerska HSG z Kryłowa, 2 dh HSG i 10 gromada zuchowa z Horodła, 8 dh z Mircza, 5 dh HSG z Dołhobyczowa, 15 wielopoziomowa dh z Husynnego, 16 gromada zuchowa i 26 dh z Sahrynia.

Tegoroczne hasło „Ku przyszłości” to ważne wezwanie dla organizacji harcerskich. Przypomina, że po stu latach istnienia harcerstwa jesteśmy odpowiedzialni za mądre rozpoczęcie kolejnych stu lat. Hasło zachęca harcerski i harcerzy do rozwijania postaw braterstwa i patriotyzmu w nowoczesnym świecie, jak również do aktywnego i wrażliwego poszukiwania swojego miejsca w społeczeństwie. Realizujemy tą wspaniałą misję w myśl Roberta Baden-Powella „Zostawcie świat chociaż odrobinę lepszym, niż go zastaliście”. Harcerze hrubieszowskiego hufca juz od 11 lat przekazują Betlejemskie Światło Pokoju na Ukrainę. Zawsze w uroczystej ceremonii towarzyszą im władze samorządowe miasta i powiatu, księża rzymskokatoliccy i ksiądz prawosławny oraz służby Straży Granicznej i Służby Celnej.

Uroczystość ma charakter podniosły ze względu na świąteczny czas. Wspólna modlitwa w dwu językach, odśpiewanie kolęd i podzielenie się opłatkiem przybliża nasze narody do tego, że przynoszony ogień przez polskich harcerzy jest znakiem nadziei na życie w pokoju.

***

hm Emilia Feliksiak