Bezpieczne wakacje, bezpieczna granica

Informacje o rozwiązaniach i ułatwieniach granicznych, które mogą okazać się przydatne dla podróżnych zwłaszcza teraz, w okresie wakacyjnym:

Reklamy

 

1)   Jak przekroczyć granicę? – nowa usługa dla podróżnych, dostępna na portalu www.granica.gov.pl:

Z początkiem lipca br. Służba Celna oraz Straż Graniczna uruchomiły na wspólnym portalu http://www.granica.gov.pl/ nową usługę: Jak przekroczyć granicę? Wszystko, co chciałeś wiedzieć, ale bałeś się zapytać.

Usługa krok po kroku pozwala podróżnemu przygotować się do formalności wymaganych przy odprawie celnej i granicznej – co jest ważne zwłaszcza teraz, w okresie intensywniejszego ruchu związanego z sezonem wypoczynkowym.

Przewodnik skierowany jest do podróżnych przekraczających granicę samochodem osobowym, autokarem lub pieszo.

Wybierając zakładkę Jak przekroczyć granicę? podróżny zapozna się z wirtualnym przewodnikiem, który przeprowadzi go krok po kroku przez wybrane przez niego przejście graniczne na granicy z Rosją, Białorusią lub Ukrainą.

Podróżny wybiera zatem granicę,  zaznacza sposób podróżowania (samochodem osobowym, autokarem lub pieszo), wybiera przejście, przez które będzie przejeżdżał, a następnie klikając zakładkę „Dalej” przechodzi przez kolejne etapy przewodnika, odpowiadając na pojawiające się pytania. Interaktywny przewodnik wskaże mu informacje oraz dokumenty niezbędne przy odprawie granicznej oraz celnej, i to nie tylko te podstawowe, ale też bardziej szczegółowe informacje, np. dotyczące zasad przewozu przez granicę zwierząt, zabytków, leków, środków płatniczych itp. Będzie to zatem zindywidualizowana informacja dla każdego podróżnego.

Obecnie usługa działa w języku polskim, docelowo będzie uzupełniona o język rosyjski, niemiecki oraz angielski.  

 

2)   Przewóz dzieci i młodzieży – szybciej przez granicę dzięki eBooking KIDS – usługa dostępna na portalu www.granica.gov.pl:

Priorytetowe odprawy autobusów z dziećmi oraz możliwość rezerwacji dokładnej godziny przekroczenia granicy to usługi Służby Celnej i Straży Granicznej realizowane za pomocą elektronicznego systemu rezerwacji odpraw eBooking BUS. System eBooking BUS umożliwia elektroniczne powiadomienie Służby Celnej, a także Straży Granicznej, o planowanym przyjeździe autobusu przewożącego zorganizowane grupy turystyczne. Dzięki tej usłudze organizatorzy zorganizowanych przewozów autokarowych mogą skorzystać z możliwości zarezerwowania priorytetowo odpraw autokarów z dziećmi. Usługa dotyczy autokarów i busów przewożących ponad 70% dzieci i młodzieży do siedemnastego roku życia. Dodatkowo rodzice, przewodnicy, biura podróży lub inni organizatorzy wyjazdów mają możliwość dokładnego ustalenia terminu odprawy. Z usługi można skorzystać na wszystkich przejściach granicznych obsługujących ruch autokarowy.

Usługa dostępna jest na stronie internetowej www.granica.gov.pl. Ze strony można też pobrać specjalny znak graficzny, który, po umieszczeniu za szybą autokaru, sprawi, że będzie on łatwiej identyfikowalny dla służb granicznych.

Więcej o usłudze – w serwisie internetowym Ministerstwa Finansów w zakładce Służba Celna/Wiadomości/Aktualności/Przewóz dzieci i młodzieży – szybciej przez granicę dzięki eBooking KIDS .

 

3)   „Warto wiedzieć przed wakacjami” – poradnik dla podróżnych wybierających się za granicę:

W poradniku zawarte są podstawowe informacje nt. przepisów celnych i dewizowych, w tym zasad przewozu rzeczy, które mogą znaleźć się w walizce podróżnej oraz informacje nt. towarów zakazanych i tych, na które wprowadzone są ograniczenia przewozu.

Poradnik dostępny jest na stronie internetowej Izby Celnej w Białej Podlaskiej w zakładce: Wiadomości/Aktualności/Warto wiedzieć przed wakacjami oraz w serwisie internetowym Ministerstwa Finansów w zakładce Służba Celna/Wiadomości/Aktualności/Warto wiedzieć przed wakacjami.