Biesiada Błotna – Gródek 2012

Towarzystwo Fotograficzne Ziemi Hrubieszowskiej dokumentowało przebieg Biesiady Błotnej w Gródku koło Hrubieszowa.

Reklamy

V Hrubieszowska Biesiada Kół Gospodyń Wiejskich odbyła się w Gródku 15 lipca 2012 roku. Organizatorami Biesiady byli: Wójt Gminy Hrubieszów, Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach, Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Hrubieszowie. Współorganizatorami byli: Starosta Hrubieszowski, Stowarzyszenie Kobiet Gminy Hrubieszów – Polskie Kwiaty, Gminny Zakład Usług Komunalnych w Hrubieszowie z siedzibą w Świerszczowie i Koło Gospodyń Wiejskich w Gródku. Podczas Biesiady tradycyjnie odbył się Turniej KGW, a zwycięskie koła to:

1. KGW Kobło – I miejsce
2. KGW Moroczyn – II miejsce
3. KGW Kułakowice Pierwsze – III miejsce
4. KGW Masłomęcz – IV miejsce
5. KGW Cichobórz i KGW Nowosiółki – V miejsce
6. KGW Szpikołosy – VI miejsce
7. KGW Mieniany – VII miejsce
8. KGW Kozodawy – VIII miejsce
9. KGW Czerniczyn i KGW Ślipcze – IX miejsce

W Turnieju wzięły udział ponadto: KGW Metelin, KGW Moniatycze, KGW Ubrodowice, KGW Obrowiec, KGW Kosmów i KGW Dąbrowa. Łącznie 17 kół. Koła rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach: zawody w hula-hop, układanie wystrzałowej fryzury męskiej, strój rolniczki za 50 lat, dziwne instrumenty muzyczne, zareklamuj swoje KGW, szukanie skarbu w błocie. Podczas Biesiady odbyły się też „Zapasy w błocie” jako konkurencja indywidualna. Pierwsze miejsce wywalczyła Krystyna Ufnal – KGW Kułakowice Pierwsze, a drugie miejsce Małgorzata Pawluk – KGW Ubrodowice. 

Nagrody za powyższe konkurencje ufundowali: Starosta Hrubieszowski, Roztoczański Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Tomaszowie Lubelskim, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hrubieszowie, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Rada Gminna Kół Gospodyń Wiejskich w Hrubieszowie, Nadleśnictwo Mircze, Wójt Gminy Hrubieszów, Radny Rady Powiatu pan Robert Palichleb, Stowarzyszenie Kobiet Gminy Hrubieszów – Polskie Kwiaty, Zarząd Miejsko-Gminny OSP RP w Hrubieszowie. Część artystyczną podczas Biesiady zaprezentowały: Kabaret „To i Owo na Ludowo” z Gródka, Zespół SONUS i Kapela Bełżecka. Zabezpieczenie porządkowo ochronne i medyczne zapewnili strażacy z OSP Teptiuków, Kozodawy i Brodzica.

Biesiada była formą podziękowania kobietom pracującym w kołach gospodyń wiejskich, czyli najliczniejszej organizacji społecznej na terenie Gminy Hrubieszów, na którą zostały zaproszone przedstawicielki z terenu powiatu hrubieszowskiego. Na Biesiadę przybyli goście współpracujący z kołami, w tym delegacja z zaprzyjaźnionej podkarpackiej gminy Zarszyn.

 

Tekst: UG Hrubieszów 

Foto: Towarzystwo Fotograficzne Ziemi Hrubieszowskiej