Biłgoraj: Wybuchowe znalezisko

Przedmiot przypominający pocisk z okresu II wojny światowej odnalazł wczoraj 29-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj. Mężczyzna podczas udrażniania rowu melioracyjnego przy swojej działce wykopał zardzewiały metalowy walec przypominający łuskę. Natychmiast powiadomił policję.

Reklamy

Pomimo upływu wielu lat na terenie całego kraju odnajdywane są pozostałości z okresu II wojny światowej. Najczęściej bywają to niewybuchy. Taki przedmiot wczoraj odnalazł również 29-letni mieszkaniec Dereźni, który wykonywał prace przy swojej działce. Podczas udrażniania rowu melioracyjnego przy swojej niezamieszkałej posesji, wykopał zardzewiały przedmiot przypominający pocisk. Mężczyzna natychmiast zawiadomił policję. Na miejscu czynności wykonywał pirotechnik, który powiadomił również jednostkę saperską. Jak się okazało był to około 17-centymetrowy metalowy walec pochodzący najprawdopodobniej z okresu II Wojny Światowej. Miejsce zabezpieczone zostało przez strażaków do momentu przyjazdu saperów z Chełma, którzy zabiorą niebezpieczny przedmiot do neutralizacji na poligonie.
 
Policjanci apelują o ostrożność i przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch:  
 
Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie należy to miejsce tak oznaczyć by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpiecza teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, ze bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.
 
 
 
źródło: KPP Biłgoraj (M.W.)