20 lipca 2024

Brytyjscy Rangersi z wizytą u lubelskich terytorialsów [ZDJĘCIA]

W dniach 2-3 listopada br. 2 Lubelska Brygada OT gościła brytyjskich Rangersów. Już niebawem rozpoczną się wspólne szkolenia. 

Reklamy

Celem roboczej wizyty oficerów Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa w Lublinie było omówienie założeń pod przyszłe wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe. Brytyjczycy zapoznali się ze strukturami 2 Lubelskiej Brygady OT, systemem szkoleniowym, wyposażeniem oraz bazą szkoleniową lubelskich terytorialsów. Mieli również okazję obserwować szkolenie strzeleckie podoficerów OT na strzelnicy w Osówce. 

Zgodnie z założeniami dowództwa WOT, celem szkoleń z Brytyjczykami będzie rozwijanie zdolności pododdziałów WOT do prowadzenia działań taktycznych o charakterze militarnym, a także wzmacnianie potencjału kadry instruktorów i kluczowego personelu. Rangersi będą szkolić, m.in. instruktorów w grupach przeciwpancernej, strzelców wyborowych i snajperów, a także ratowników pola walki. Pierwsze wspólne szkolenia w 2 Lubelskiej Brygadzie OT ruszą w marcu przyszłego roku.

Reklamy

­

Warto przypomnieć, że żołnierze 2 LBOT mieli już okazję ćwiczyć z żołnierzami Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa. W kwietniu br. w Zamościu odbyło się kilkudniowe szkolenie, podczas którego terytorialsi ramię w ramię z Brytyjczykami doskonalili umiejętności strzeleckie, planowanie i realizację zasadzek, działania w terenie zurbanizowanym oraz zagadnienia z medycyny pola walki. 

Reklamy

Stała rotacyjna obecność sił sojuszniczych z NATO w Polsce jest dla Wojsk Obrony Terytorialnej doskonałą okazją do realizacji wspólnych przedsięwzięć szkoleniowych.  Wymiana doświadczeń i nauka międzynarodowego współdziałania są dla WOT niezwykle istotne, gdyż w potencjalnym konflikcie to właśnie terytorialsi mogą odpowiadać za wprowadzenie wojsk sojuszniczych do swojego rejonu odpowiedzialności.

Jeśli chcesz zdobyć nowe kompetencje, myślisz o wojsku i ciekawych szkoleniach pod okiem doświadczonych instruktorów, zapraszamy w szeregi WOT. Piąty rodzaj sił zbrojnych jako jedyny umożliwia połączenie różnych aktywności z życia cywilnego ze służbą na rzecz kraju. Lubelska Brygada OT w tym roku przygotowała jeszcze dwa terminy szkoleń podstawowych dla osób, które nigdy nie były w wojsku: 25.11.-10.12 oraz 17-18.12 (kontynuacja podczas ferii zimowych w 2023 r.).

­


ZDJĘCIA:

­

info i fot. 2LBOT / por. MARTA GABOREK


Zobacz też:

Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę [ZDJĘCIA]

Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →