13 października 2024

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie

Carnaval Sztukmistrzów to barwne święto dedykowane cyrkowi, teatrowi i sztukom ulicy. Festiwal odbywający się w przestrzeni Lublina to jedyna okazja by zobaczyć, w jednym miejscu, najważniejsze przedstawienia i najlepszych artystów nurtu sztuki nowego cyrku.

Reklamy

 

Podczas VIII edycji Carnavalu Sztukmistrzów miasto opanują kuglarze i klauni, rozbrzmiewać będzie muzyka, a plac po Farze zaprezentuje się w zupełnie nowej odsłonie. Ulice i place miasta zapełnią nieprzewidywalni buskerzy, nie zabraknie muzyki, wydarzeń dedykowanym dzieciom i adrenaliny dzięki niezwykłym popisom highlinerów. Na uwiedzionych światem sztuki nowego cyrku czekają warsztaty, podczas których pod okiem profesjonalistów mogą odkrywać swoje cyrkowe powołanie, ćwicząc żonglerkę, iluzję czy chodzenie
po taśmach.

„Pragniemy poinformować, że pomiędzy 27 a 30 lipca w Lublinie prawa codzienności ulegają zawieszeniu” – mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów

Reklamy

Carnaval Sztukmistrzów to liczne wydarzenia odbywające się w centrum miasta – od Błoni pod Zamkiem poprzez Stare Miasto, plac Litewski aż po ulicę Wieniawską (Błonia pod Zamkiem, plac za Trybunałem, Wirydarz Klasztoru oo. Dominikanów, plac po Farze, plac przy dawnym Teatrze im. H.Ch. Andersena, Krakowskie Przedmieście na rogu z ul. Kapucyńską, plac przed Centrum Kultury, Centrum Kultury, plac Litewski, ul. Wieniawska, Tarasy Zamkowe). Niespodzianką tegorocznej edycji, nawiązującą do jubileuszu 700-lecia, będzie zupełnie nowa instalacja artystyczna na placu po Farze. Będzie ona pełnić funkcję niecodziennej sceny dla spektakli i koncertów oraz przestrzeni do zabawy dla gości festiwalu.

Urban Highline to największe międzynarodowe spotkanie slacklinerów, którzy w tym roku będą prezentować się lublinianom już od 25 lipca. Popisy akrobatyczne i pojedynki światowej czołówki zawodników będziemy mogli oglądać na 16 taśmach zawieszonych na wysokości na Rynku Starego Miasta, wieży Trynitarskiej oraz Bramie Krakowskiej, a 29 i 30 lipca również nad ulicą Wieniawską. Swój udział zgłosiło już ponad 300 sportowców z 30 krajów.

Reklamy

Rodziny z dziećmi każdego dnia będą mogły obejrzeć liczne przedstawienia, wziąć udział w warsztatach oraz bawić się w Miasteczku Zabaw Niezwykłych Klanzy na placu przed Centrum Kultury przy ulicy Peowiaków.

Każdego wieczora na placu po Farze, w przestrzeni niezwykłej instalacji artystycznej, odbędą się koncerty na żywo, które zapewnią zarówno dźwiękowe, jak i wizualne wrażenia. Na tych, którzy wciąż będą w festiwalowym nastroju, po koncertach czeka Klub Festiwalowy, a w nim kolejne przedstawienia i koncerty.

To, co wyróżnia Carnaval Sztukmistrzów wśród festiwali artystycznych, to energetyczna i radosna atmosfera, ale przede wszystkim najwyższy poziom prezentowanych spektakli. Tylko tutaj można w jednym miejscu obejrzeć światowe gwiazdy sztuki nowego cyrku i najlepsze przedstawienia.

 

O programie mówi Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów:

„LesParaconteurs to współcześni klauni, którzy skupiają się na absurdach wynikających z norm społecznych i konwenansów. Za pośrednictwem żartów wywołują lawinę katastrof, są sprawcami chaosu, który zmusza nas do myślenia. Spektakl „Consequences” jest zdobywcą nagrody PlateauxduGrupeGeste(s). Collectif de la Bascule „Riennestmoinssûr” to nowocyrkowa grupa, która po raz pierwszy odwiedzi Polskę ze swoim akrobatycznym przedstawieniem, niezwykłe umiejętności i wysokie loty zapewnione. Ciekawie zapowiada się spektakl „Miasto, którego nie było”, bohaterem przedstawienia jest Lublin widziany oczami artystów z innych części Polski. Niecodzienna okazja zobaczenia naszego miasta oczami osób z zewnątrz. Jak nas widzą inni, co dla nich oznacza Lublin? „Pitagoras 3D” to finał 4 lat pracy nad pierwszym polskim monodramem cyrkowo-teatralnym w wykonaniu Marty Kuczyńskiej, produkcja Carnavalu Sztukmistrzów i stowarzyszenia Kejos.Niezwykłą atrakcją dla dzieci będzie spektakl grupy Teatro Tatro ze Słowacji. Spektakl, w którym jest wszystko – świat zamknięty w cyrkowym namiocie. Cyrk, teatr, marzenia i ich spełnianie, australijskie zające z muzyką na żywo. Artyści zapraszają dzieci o każdej wysokości i rodziców o każdej szerokości”.

 

Bilety na spektakle, które ze względu na swój charakter mają ograniczoną widownię, można nabyć poprzez serwis www.ticketpro.pl

Fotografie ilustrujące wydarzenie na przestrzeni lat można znaleźć na stronie 

www.lublin.eu/kultura/multimedia/galerie/carnaval-sztukmistrzow-2014,1,394.html


Organizatorzy wydarzenia

Warsztaty Kultury w Lublinie i Urząd Miasta Lublin

 

***

 

El Cruceto pochodzący z Hiszpanii cyrk stworzony przez Nicolettę Battaglię i Rubena Ría. Artystów połączyła pasja do dwóch praktyk scenicznych: współczesnego cyrku oraz teatru fizycznego. W swoich spektaklach łączą właśnie te dwie sztuki z muzyką na żywo. Widowiska El Cruce, oparte na ruchu, przepełnione aluzjami i symbolami, pokazują kruchość, lęki, pragnienia i problemy relacji międzyludzkich. Za pomocą tych elementów Battaglia i Río tworzą unikalny spektakl – głęboko czerpiący z ekspresjonizmu – który nie jest wyłącznie komedią absurdu. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów zaprezentują występ „Punto y Coma”.

TheatreIrrwishto grupa indywidualnych artystów cyrkowych z Austrii. Od 1992 roku podróżują po świecie, przedstawiając swój bogaty repertuar: od akrobatyki poprzez szczudła aż po różnego rodzaju spektakle: śmieszne, dziwne, ale i poważne – między innymi o społeczeństwie oraz o oszukiwaniu siebie samego i innych. Przedstawiają się jako ci, co „łamią tabu oraz przesuwają granice”. Grupętworzą: Stefan Novak, Stefan Grassl, Rudolf Hebinger, ChristofeDumalin, Manfred Unterluggaueri Isabella Heugl. Podczas Carnavalu zaprezentują dwa spektakle – „WegenstreitsGuests” i „The Mudjumping”.

Deus Ex Machina to cyrk z Francji zajmujący się m.in. performance’ami, happeningami, wystawami, body artem, efektami specjalnymi i pirotechniką. Występy Deus Ex Machina zbudowane są wokół wizualnej, renesansowej podróży, kultury gestu oraz idealnym łuku, który stwarza ciało tancerza czy pirotechniczny efekt. Główną inspiracją do tworzenia spektakli są marzenia oraz to, co niemożliwe. W czasie Carnavalu przedstawią spektakl „GALILEO”.

MattatoioSospenso – cyrk założony w 2006 roku, który przy każdym występie skupia wokół siebie innych artystów z całego świata. Głównymi elementami teatru ulicznego prezentowanego przez MattatoioSospenso są wspinaczki oraz akrobacje, odbywające się na fasadach wież, pałacyków, zamków i kamienic. Artyści tworzą w ten sposób niecodzienną scenę teatralną, jednocześnie poświęcając swoje występy pięknu architektury. Podczas Carnavalu grupę będzie można podziwiać podczas spektaklu „OUT!”.

NOUS MÊME PROD to pochodząca z Francji grupa, która poprzez sztukę zajmuje się pomocą potrzebującym. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów przedstawią „Consequences” – spektakl łączący klownadę z tańcem.

Stefano Di Renzo to pochodzący z Włoch artysta, który swoich umiejętności nauczył się w Madrycie oraz Londynie. Występuje zarówno z grupami cyrkowymi, m.in. z Ockham’sRazor, Theatre Rite, jak i  indywidualnie. W swoich występach łączy żonglerkę, akrobatykę i ekwilibrystykę. Jest także nauczycielem cyrkowym. Na Carnavalu zaprezentuje spektakl „Hold on”.

Sari Mäkelä – artystka cyrkowa pochodząca z Finlandii, która od lat występuje jako starsza pani nosząca charakterystyczną czerwono-białą chustę w białe i czarne grochy. Sari w swoich przedstawieniach łączy hooping, jazdę na monocyklu, breakdance z klownadą. Na Carnavale będzie można ją podziwiać podczas „The Great Granny Show!”.

Mantega– ukrywający się pod tym pseudonimem Martin Isernhagen jest artystą łączącym w swoich występach żonglerkę nietypowymi przedmiotami z klownadą. Podczas Carnavalu zaprezentuje występ „Wonder Drink”, w którym żonglować będzie szklankami, bryłami lodu czy płynami.

Abraham Arzate– aktor, reżyser i trener w sztuce błazeństwa pochodzący z Meksyku. Abraham jest artystą teatru fizycznego i komedii pomyłek. W ramach Carnavalu Sztukmistrzów zaprezentuje występ „The Recrodbreaker”.

Marcel et sesDrôles de Femmes – kwartet francusko-katalońskich akrobatów, który w swoich występach łączy pokazy akrobatyczne z burleską i westernem. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów przedstawią spektakl „Miss Dolly”.

Claudio Mutazzi – artysta pochodzący z Włoch, który studiując i podróżując po całej Europie, nauczył się żonglerki i akrobatyki. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów przedstawi „StreetCoffee” – spektakl teatru ulicy, pełny gagów i interakcji z publicznością.

Murmuyo – pochodzący z Chille artysta, który spektakle przedstawia na ulicach, angażując w nie przechodniów. Występy są połączeniem klownady z satyrą dotyczącą ludzkich słabości. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów Murmuyo zaprezentuje „¡FUERA!”.

Collectif de la Bascule – pochodzący z Francji kolektyw założony w 2008 roku przez piątkę artystów. Ich występy to połączenie akrobatyki, żonglerki i muzyki na żywo. W czasie Carnavalu Sztukmistrzów przedstawią „Rienn’estmoinssûr (maisc’estunepiste)”.

Teatro Tatro – to pochodząca ze Słowacji grupa aktorów, reżyserów, artystów oraz miłośników teatru. Posiadają szeroki repertuar: od występów studyjnych poprzez happeninigi, produkcje uliczne aż po występy w cyrku czy namiotach. Podczas Carnavalu Sztukmistrzów zaprezentują „CirkusCharms”.

 

 

fot. Mat. Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin – Marketing Miasta