Chełmianie będą mieli aquapark

12 marca 2015 r. Spółka Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie podpisała umowę z firmą Skanska na budowę nowoczesnego Centrum Sportów Wodnych w Chełmie. Wartość kontraktu wynosi 33,1 mln zł brutto. Prace potrwają 18 miesięcy.

Reklamy

 

O inwestycji

W ramach przedsięwzięcia Skanska wybuduje trzykondygnacyjny budynek, w którym znajdą się baseny, sauny, łaźnie, wanny z hydromasażem oraz kompleks zjeżdżalni. W obiekcie powstaną również boiska do squash’a, tory bowlingu, pomieszczenia z kręgielnią i siłownią, ścianka wspinaczkowa, gastronomia, lokale komercyjne oraz administracyjne – wymienia Dariusz Urbanik, Dyrektor Zespołu Projektów, Skanska.

– Zagospodarujemy też obszar wokół obiektu. Wykonamy chodniki, drogi, place, parking naziemny, nowe tereny zielone i elementy małej architektury – dodaje. Cztery nowoczesne baseny W obiekcie powstaną 4 niecki basenowe ze stali nierdzewnej, tj.: basen rekreacyjny, pływacki, do nauki pływania oraz brodzik dla dzieci. W ramach kontraktu Skanska odpowiadać będzie również za wyposażenie basenów.

– Basen rekreacyjny o nieregularnym kształcie, o powierzchni lustra wody 322,41 m kw. i głębokości 1,2 m, wyposażymy w takie atrakcje wodne jak: sztuczna rzeka, huśtawka wodna, podwodne leżanki z masażem powietrznym, masażery karku, gejzer powietrzny, ściana wodna czy kolorowy reflektor podwodny – mówi Grzegorz Czarnik, Menadżer Projektu, Skanska.

Basen pływacki, o wymiarach 25 m x 12,5 m, powierzchni lustra wody 312,75 m kw. i głębokości od 1,35 m do 1,8 m, posiadał będzie 6 torów pływackich. Tory zostaną oznaczone zarówno na dnie, jak i na ścianach czołowych, dzięki czemu będą dobrze widoczne. Dodatkowo w basenie zamontowany zostanie opuszczany tor przeszkód.

– Pasy torów zabarwimy metodą elektrochemiczną na kolor kobaltowo-niebieski – wyjaśnia Grzegorz Czarnik.

– Takie elementy jak: słupek startowy, liny torowe, urządzenie falstartu oraz sygnalizację nawrotu w stylu grzbietowym wykonamy zgodnie z wytycznymi FINA (Światowej Federacji Pływackiej), co umożliwi rozgrywanie na tym basenie szkolnych zawodów sportowych – dodaje.

Trzeci basen, o wymiarach 12,5 m x 8 m, powierzchni lustra wody 100 m kw. i głębokości 1,35 m, będzie służył do nauki pływania, zaś czwarty, o powierzchni lustra wody 50 m kw. i głębokości od 0,15 m do 0,3 m, spełni funkcję brodzika dla dzieci. Skanska wyposaży brodzik w zjeżdżalnię typu „słonik” oraz atrakcję typu „wodny jeż”.

Zjeżdżalnie, „przeprawa – ruchome kamienie” i sauny W aquaparku powstaną cztery zjeżdżalnie typu „Anakonda”. Dwie zewnętrzne: każda o długości 85,5 m i średnicy 100 cm i 80 cm oraz dwie wewnętrzne: pierwsza o długości 29 m i średnicy 100 cm, druga, płaszczyznowa, o długości 6 m.

Zjeżdżalnie wodne Skanska wyposaży w pomost startowy, ułatwiający dostęp do strefy startu, wannę hamowania czyli specjalny basen, w którym nastąpi wyhamowanie prędkości oraz ekran zabezpieczający zjeżdżających przed wypadnięciem. Wszystkie zjeżdżalnie wodne, których fragmenty znajdować się będą na zewnątrz budynku, zostaną ocieplone.

Ponadto, w basenie rekreacyjnym, będzie można skorzystać z takiej atrakcji wodnej jak „Przeprawa – ruchome kamienie”.

– Do dna niecki basenowej przymocujemy kamienie, natomiast powyżej lustra wody podwiesimy siatkę umożliwiającą chodzenie po kamieniach – mówi Dariusz Urbanik.

W ramach projektu Skanska wykona również kilka rodzajów saun: parową, ziołowe, typu ruska bania, a także grotę natryskową i grotę śnieżną, hall główny saunowy, ciepłe ławy oraz akwarium cylindryczne.

Przede wszystkim bezpieczeństwo Zgodnie z kontraktem wszystkie baseny oznakujemy piktogramami ostrzegawczymi typu: „Dla osób umiejących pływać”, „Nie skakać do wody z krawędzi basenu” – mówi Dariusz Urbanik.

Powierzchnie stref poruszania się na boso, podesty słupków startowych, stopnie schodów i drabinek, dna niecek basenów do nauki pływania, wielofunkcyjnych oraz ściany szczytowe basenów sportowych będą posiadały antypoślizgowe wytłoczenia.

– Ponadto w basenach zainstalujemy specjalne, elektryczne dźwigi, dzięki którym z obiektu będą mogły korzystać również osoby niepełnosprawne – dodaje Grzegorz Czarnik. Artystyczna elewacja Ciekawym i charakterystycznym elementem budynku będzie dynamiczna, podwieszana elewacja inspirowana tektoniką skały kredowej – lokalnego bogactwa naturalnego Chełma.

Na elewacji Skanska wykona dekoracyjne elementy z artbetonu czyli barwionej masy betonowej. Swoją formą i estetyką dekoracja nawiązywać będzie do płyt kredowych oraz sztucznych skał. Zróżnicowany kształt, niepowtarzalne załamania oraz użyte jasne i stonowane barwniki artbetonu podkreślą naturalny charakter elewacji. Elementy imitujące podziały tektoniczne wykonane będą z siatki aluminiowej, cięto ciągnionej w kolorze czarnym z zielonym refleksem – wyjaśnia Dariusz Urbanik.

Firma z doświadczeniem Skanska posiada duże doświadczenie w realizacji obiektów sportowych. Są to stadiony, hale sportowe i baseny. Wizytówką naszej firmy z tego zakresu budownictwa jest spełniający wymogi UEFA stadion piłkarski w Kielcach przeznaczony dla 15,5 tys. widzów. Kryta pływalnia i hala sportowa w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale jest natomiast miejscem krajowych i międzynarodowych imprez sportowych.

Ważne miejsce wśród naszych realizacji zajmuje Tor Regatowy Malta w Poznaniu, na którym odbywają się mistrzostwa Europy i świata w kajakarstwie i wioślarstwie oraz 600-metrowy tor kajakarstwa górskiego w Krakowie – najnowocześniejszy obiekt tego typu na świecie. Wśród naszych projektów, z obszaru budownictwa sportowego, jest wiele basenów, m.in. w Radomiu, Poznaniu, Zamościu, Ozorkowie, Łasku, Łodzi, Leżajsku, Rzeszowie, Głogowie Małopolskim, Lesznie i Oleśnicy. Do najnowszych realizacji należą Aquapark w Siedlcach, baseny w Lesku, Kolbuszowej, Dębicy i Pustkowie oraz Park Wodny „Stawy” w Starym Sączu.

Jesteśmy także wykonawcą centrów o charakterze rehabilitacyjnym i rekreacyjnym. Zrealizowaliśmy je m.in. w Strzyżowie i Tychach. Wśród naszych realizacji znajduje się Centrum Rekreacyjno-Sportowego w Zielonej Górze oraz Kaliszu i Wągrowcu.

 

 

Wizualizacje: www.akwaparkchelm.pl