Chełmskie Podziemia Kredowe – bezpłatne zwiedzanie unikalnej w skali Europy atrakcji turystycznej

Największa atrakcja turystyczna Chełm, czyli Podziemia Kredowe, to unikat w skali Europy. Podziemia powstawały na przestrzeni kilkuset lat w skutek wydobywania kredy (źródła historyczne wskazują, iż pierwsze wydobycia datowane są na XIII wiek!).

Reklamy

 

Surowiec służył jako budulec, stanowił również towar handlowy. Same podziemia niejednokrotnie przysłużyły się również mieszkańcom. Ci, na przestrzeni wieków, traktowali je bowiem jako schronienie podczas napadów, wojen i grabieży.

Dziś Chełmskie Podziemia Kredowe to niespotykany w skali kraju i Europy labirynt korytarzy. Wydrążone w kredzie tunele ciągną się pod całym Starym Miastem w kilku kondygnacjach, a trasa udostępniona do zwiedzania to niemal dwukilometrowy odcinek (korytarzy jest oczywiście znacznie więcej). Podróż pod ziemią w asyście przewodnika, który jak z rękawa sypie ciekawostkami i anegdotami, trwa 50 minut.

W trakcie zwiedzania mijamy ślepe odcinki zawalonych chodników, monumentalne filary, a nawet… lochy. Trasa rozwidla się, zawęża, krzyżuje. To wszystko sprawa, iż w pewnym momencie tracimy poczucie kierunku, odległości, a nawet upływającego czasu.

Podziemia mają stałego lokatora. Spotka go każdy, kto wybierze się na wycieczkę do Zabytkowej Kopalni Kredy. Na pierwszy rzut oka wydaje się groźny, jednak zyskuje przy bliższym poznaniu. Duch Bieluch, bo o nim mowa, to opiekun Podziemi i strażnik ukrytych w nich skarbów. Można mu powierzyć swoje najskrytsze marzenie, które ponoć spełniają się dobrym ludziom.


Darmowe zwiedzanie Podziemi Kredowych

W najbliższych dniach Chełmskie Podziemia Kredowe będzie można zwiedzić całkowicie za darmo. 15 stycznia, 16 stycznia, 22 stycznia oraz 23 stycznia o godzinie 14:30, chętni mogą odwiedzić nie wydając przy tym ani złotówki na wejściówkę.

Liczba miejsc, które wezmą udział w ekscytującej wycieczce po wydrążonych w kredzie korytarzach, jest ograniczona do 40 osób w jednej grupie.

Wejściówki będą wydawane w Pawilonie Wejściowym Chełmskich Podziemi Kredowych przy ul. Lubelskiej 55A w dniu planowanej wycieczki.

Bilety można pobierać od godziny 9:00 do wyczerpania zapasów.

 
Serdecznie zapraszamy!
 
Więcej informacji na temat Chełmskich Podziemi Kredowych (m.in. zdjęcia oraz historia) w linku poniżej.
 
 
tekst i fot.: UM Chełm