5 marca 2024

Ciekawostki listopadowe KAS

Tradycyjnie papierosy, ale też produkty wykonane z chronionych gatunków – to tylko niektóre towary zatrzymane w listopadzie przez funkcjonariuszy lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej na granicy.

Reklamy

Ujawnienia na granicy

Papierosy

Reklamy

W listopadzie 2020 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko247 tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ok.3,5 mln zł.

Papierosy ukryte były głównie w wagonach pociągów towarowych.

Przykładowo funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej podczas zaledwie dwóch kontroli ujawnili ponad 5,2 tys. paczek papierosów. Wyroby tytoniowe ukryte były w wagonach pociągów towarowych wjeżdżających z Białorusi do Polski. W jednym przypadku kartonowe pudła z papierosami funkcjonariusze wydobyli spod warstwy surówki niestopowej. Z kolei w drugim kontrabanda była ukryta w ramie platformy w specjalnych profilach.

Również w Oddziale Celnym w Hrubieszowie współpraca dwóch służb przyniosła efekt w postaci ujawnionych papierosów. I podobnie jak poprzednio nielegalny towar przemycano w wagonach pociągu towarowego, w pionowych profilach. Funkcjonariusze ujawnili w sumie ponad 1,5 tys. paczek papierosów.

Oprócz pociągów towarowych przemyt papierosów w ostatnich miesiącach odbywa się autokarami.

I tak chociażby funkcjonariusze Trzeciego Referatu Realizacji z Hrubieszowa podczas kontroli dwóch autokarów wjeżdżających z Ukrainy ujawnili blisko 1,9 tys. paczek papierosów. Ujawnienia miały miejsce na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku. Ukryte w dachu oraz pod tylnym siedzeniem i w toalecie papierosy pomógł namierzyć pies służbowy IGA.

­

CITES i gotówka

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego z Lublina podczas kontroli jednej z przesyłek ujawnili 1200 tabletek zawierających ekstrakt  z chronionego, na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), pławikonika. Przesyłka z nielegalną zawartością została nadana na Ukrainie.

Duże ilości tabletek z ekstraktem z tego chronionego gatunku ujawnili również funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Hrebennem.

500 tabletek próbował wwieźć do Polski 47-letni obywatel Ukrainy. Z kolei kierowca jednego z autokarów w apteczce ukrył 400 tabletek. Dodatkowo mężczyzna nie zgłosił przy kontroli wwożonych środków płatniczych – 150 tys. koron norweskich – za co został ukarany mandatem w wysokości 2,5 tys. zł.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że ochronie, zgodnie Konwencją Waszyngtońską, podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub produkty z nich wykonane, jak np. specyfiki medycyny azjatyckiej.

­

Kontrole wewnątrz kraju

Walka z hazardem

Działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem prowadzone w listopadzie 2020 r. przez funkcjonariuszy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina przyniosły efekty w postaci 22 zatrzymanych urządzeń do gier hazardowych. Były to zarówno klasyczne automaty, jak również jednostki komputerowe.

W jednym z kontrolowanych lokali, w którym znajdowały się dwa stanowiska komputerowe, funkcjonariusze trafili na bankomat BITCOIN służący do wpłat i wypłat środków pieniężnych. Jak wykazały przeprowadzone na miejscu eksperymenty procesowe, rozgrywanie gier na komputerach możliwe było po wpłaceniu środków pieniężnych do bankomatu BITCOIN. Gracz otrzymywał w zamian kupon, który umożliwiał dostęp do gier hazardowych. Wygrane pieniądze wypłacane były z bankomatu BITCOIN.

Działania kontrolne w zakresie zwalczania nielegalnego hazardu prowadzone byłym.in. w Lublinie, Dęblinie, Chełmie, Puławach i Opolu Lubelskim.

­

Zwalczanie handlu nielegalnymi wyrobami akcyzowymi

Funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina w minionym miesiącu prowadzili również działania wymierzone w zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami akcyzowymi. Kontrole prowadzone były na targowiskach miejskich, m.in. w Lublinie, Chełmie, Kraśniku i Krasnymstawie.

Efektem tych działań było ujawnienie ponad 1,7 tys. paczek nielegalnych papierosów o wartości rynkowej ponad 24 tys. zł.

­

Domowa produkcja papierosów i narkotyki

W ostatnich dniach listopada funkcjonariusze Trzeciego Referatu Realizacji z Hrubieszowa prowadzili wspólną akcję z funkcjonariuszami policji z Tomaszowa Lubelskiego. W wyniku przeszukania jednej z posesji w powiecie tomaszowskim mundurowi natrafili na małą wytwórnię papierosów. Na miejscu zabezpieczyli m.in. nabijarki do gilz, 47 opakowań gilz, ponad 1,3 kg krajanki tytoniowej oraz ponad 2 tys. gotowych papierosów.

Właściciel posesji, 53-letni mężczyzna, tłumaczył, że ta mała wytwórnia to na jego własny użytek.

Z kolei funkcjonariusze Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Białej Podlaskiej wspólnie z funkcjonariuszami policji z Terespola udali się na kontrole jednej z posesji na terenie powiatu bialskiego. W jednym z lokali zajmowanych przez obywatela Białorusi ujawnili prawie 8 g marihuany oraz 278 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Dalsze czynności w sprawie prowadzi policja.

­

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie