W lutym 2021 r. funkcjonariusze lubelskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ujawnili m.in. papierosy i narkotyki. W wyniku działań wewnątrz kraju zabezpieczono 34 urządzenia do gier hazardowych.

Reklamy

Papierosy

Wstyczniu2021 r. funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego udaremnili przemyt blisko 85tys. paczek papierosów o wartości rynkowej ok. 1,2 mln zł.

W ostatnim tygodniu lutego funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt dużej ilości nielegalnych papierosów. Kontroli poddano samochód dostawczy marki Renault wjeżdżający do Polski przez przejście graniczne w Dorohusku. W specjalnie przerobionym dachu części ładunkowej funkcjonariusze ujawnili 37,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej ok 560 tys. zł.

Reklamy

Z kolei funkcjonariusze Oddziału Celnego w Hrebennem podczas kontroli autokaru wjeżdżającego z Ukrainy ujawnili ponad 1,9 tys. paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w przerobionym zbiorniku paliwa, a w jej wykryciu pomogło urządzenie RTG. Do próby przemytu przyznał się 60-letni kierowca pojazdu. Funkcjonariusze zabezpieczyli na majątku podejrzanego 35 tys. zł na poczet grożącej kary oraz zatrzymali autokar, jako dowód w prowadzonym postępowaniu. Jednocześnie skierowali do Straży Granicznej wniosek o wydanie decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca do powrotu.

1070 sztuk wkładów tytoniowych ujawnili natomiast funkcjonariusze Oddziału Celnego w Koroszczynie w wyniku kontroli jednego z pojazdów ciężarowych wjeżdżających do Polski. Jak się okazało, w pustej zgodnie z deklaracją naczepie tira, ukryte były nielegalne wyroby. Kierowca pojazdu został ukarany mandatem w kwocie 4,6 tys. zł.

Narkotyki

W wyniku kontroli jednej z międzynarodowych przesyłek pocztowych w Oddziale Celnym Pocztowym w Lublinie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili dwie hermetycznie zamknięte puszki z podejrzaną substancją. Badanie narkotestem wykazało, że jest to marihuana. Łącznie w puszkach znajdowało się 9,5 g narkotyku.

Z kolei podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych w oddziale jednej z firm kurierskich w Lublinie funkcjonariusze lubelskiej KAS ujawnili blisko 208 g substancji psychotropowej. Paczkę z niedozwoloną zawartością wytypował do kontroli pies służbowy przeszkolony do wykrywania środków odurzających. Przesyłka nadana była w Holandii. Badanie zabezpieczonej substancji, przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Celno-Skarbowe, wykazało, że jest to substancja psychotropowa mająca zastosowanie m.in. w produkcji tabletek extasy.

Adresaci obu przesyłek usłyszeli zarzuty z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Za popełnione przestępstwa grozi im kara grzywny i kara pozbawienia wolności do lat 5.

CITES i gotówka

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Pocztowego w Lublinie, podczas kontroli zaledwie dwóch przesyłek, ujawnili 2,4 tys. tabletek zawierających wyciąg z pławikonika, będącego gatunkiem chronionym na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Odbiorcą obu przesyłek była ta sama osoba.

Funkcjonariusze ustalili, że od listopada 2020 r. do tego adresata wysłanych było już 4 przesyłki pocztowe z taką samą zawartością. Łącznie 4,8 tys. tabletek.

W trakcie kontroli jednego z samochodów osobowych przekraczających granicę w Hrebennem funkcjonariusze ujawnili niezgłoszoną gotówkę. 37-letni kierowca pojazdu w bagażu przewoził: ponad 14,6 tys. PLN, 10 tys. EUR oraz blisko 4 tys. UAH. Za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia na granicy państwa środków płatniczych mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1 tys. złotych.

Walka z hazardem

Działania kontrolne ukierunkowane na walkę z nielegalnym hazardem prowadzone w lutym 2021 r. przez funkcjonariuszy Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku z Lublina i Białej Podlaskiej przyniosły efekty w postaci 34 zatrzymanych urządzeń do gier hazardowych. Były to zarówno klasyczne automaty, jak również jednostki komputerowe.

Oprócz automatów funkcjonariusze zabezpieczyli też blisko 10,3 tys. zł gotówki przeznaczonej na wypłaty wygranych oraz dokumentacje z prowadzonej działalności.

Działania kontrolne w zakresie zwalczania nielegalnego hazardu prowadzone były m.in. w Dęblinie, Włodawie, Puławach, Białej Podlaskiej, Lublinie, Chełmie i Rykach. Kilkakrotnie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej wspomagali funkcjonariusze Policji.


(info i fot. Izby Administracji Skarbowej w Lublinie)


Zobacz też:

Kobiety w lubelskiej Służbie Więziennej – ZDJĘCIA

Kobiety w lubelskiej Służbie Więziennej – ZDJĘCIA


Lykoland