CITY – miasto, przestrzeń, miejsce

Mała Galeria Sztuki Hrubieszowskiego Domu Kultury zaprasza na wystawę „City” – MIASTO PRZESTRZEŃ, MIEJSCE Jakub Kusa z Lublina.

Reklamy

b>Jakub Kusa jest absolwentem malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, gdzie w zeszłym roku obronił dyplom stworzony w pracowni prof. Tomasza Zawadzkiego. Jego wcześniejsza edukacja skupiała się na konserwacji dzieł sztuki, zwłaszcza architektury, co też w dalszym ciągu znajduje odbicie w pracach malarskich.

Realizowane częstokroć na bardzo dużych formatach czerpią bardziej lub mniej bezpośrednio ze wzorców architektonicznych. Linearne, czyste w formie i graficzne prace odwołują się do przestrzeni codziennego życia większości XXI-wiecznego społeczeństwa. Przestrzeni tak nam bliskiej i codziennej, że już ledwo dostrzegalnej, będącej tylko tłem w drodze do pracy, szkoły, na zakupy, tłem do życia… W dbałości o szczegóły uwidocznia się konserwatorska praktyka
autora. Wystarczy podejść bliżej do płótna i przyjrzeć się pracy z bliska, żeby odkryć kolejny wymiar ukazanej na nim rzeczywistości. Subtelną odmienność, a zarazem tożsamość przedstawianych na obrazach motywów.

Prezentowana w tym zbiorze wizja poniekąd repozycjonuje miejsce człowieka w stosunku do jego własnych tworów. Z roli tła przechodzą one w dominantę, wracają do punktu wyjścia, kiedy były same w sobie obiektem sztuki – rzeczą stworzoną, aby być użyteczną, ale tez cieszącą oko.

Artysta przedstawia „swoją” architekturę w dwojaki sposób. Przede wszystkim dosłownie, delikatnie tylko ingerując w ich plastykę, ukazuje ich prawdziwe oblicze – obiektów majestatycznych, tak dużych, że aby je naprawdę zobaczyć trzeba się cofnąć, nabrać odpowiedniego dystansu. W kolejnych pracach idzie o krok dalej – przetwarza zastaną rzeczywistość, rekomponuje ją na swoją modłę. Tutaj już nie ma jednolitego wzorca odczytu, każdy może zinterpretować wrażenia wizualne po swojemu, filtrując je przez pryzmat własnych
doświadczeń, wspomnień i miejskich „powidoków” ukrytych w podświadomości. Taka jest tez jedna z ważniejszych refleksji po obejrzeniu tych prac: wyjść na zewnątrz i na nowo przyjrzeć się temu, na co patrzymy codziennie, a nie dostrzegamy, zarówno w ujęciu całości, jak również zastanowieniu się nad detalem.

(~autor: Krzysztof Turlewicz)

Wystawa czynna jest w Małej Galerii Hrubieszowskiego Domu Kultury w godzinach pracy placówki.