18 lipca 2024

Dalsze współdziałanie NOSG i policjantów – zabezbieczono mienie o wartości blisko 4 mln.

Kolejna realizacja funkcjonariuszy NOSG w Chełmie i policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie dotycząca działalności grupy przestępczej dokonującej kradzieży na terenie UE a następnie legalizacji ciągników rolniczych i maszyn rolniczych znacznej wartości.

Reklamy

 

Tym razem zabezpieczono ładowacz o wartości ponad 40 tys. zł. Łącznie do śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu zabezpieczano mienie o wartości blisko 4 mln. zł.

Wczoraj funkcjonariusze Straży Granicznej w Sławatyczach NOSG i policjanci z Wydziału Kryminalnego weszli na teren jednej z posesji w powiecie janowskim.  Czynności prowadzone były w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu w związku z handlem pochodzącymi z kradzieży maszynami rolniczymi.

Reklamy

Funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt o wartości ponad 40 tys. zł.  Po dokładnym sprawdzeniu okazało się, że ładowacz w  polu numerowym VIN  posiada ślady świadczące o pozafabrycznej ingerencji w jego oznaczenia identyfikacyjne. Maszyna pochodzi z kradzieży, do której doszło poza granicami naszego kraju.

Z informacji uzyskanej przez funkcjonariuszy oraz prokuratorów z Prokuratury Okręgowej w Zamościu wynikało, że 29 letni mężczyzna zajmuję się handlem maszynami rolniczymi. Oferowane przez niego do sprzedaży ciągniki pochodziły niestety z kradzieży. Listopadowe czynności realizowane były także przy udziale i współpracy funkcjonariuszy obydwu służb.  Wówczas swoim zasięgiem objęły one głównie woj. lubelskie.

Reklamy

Zabezpieczono 10 ciągników rolniczych oraz dwie ładowarki kołowe.  Trzy z zabezpieczonych maszyn to pojazdy utracone poza granicami naszego kraju. W pozostałych z kolei odnaleziono ślady świadczące o ingerencji w pole numerowe pojazdów.  Łączna wartość zabezpieczonego wówczas mienia szacowana jest na kwotę 2 mln 665 tys. zł.

Kolejne działania odbyły się w grudniu na terenie województw: lubelskiego, warmińsko – mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego i śląskiego.   Wówczas funkcjonariusze zabezpieczyli sprzęt o wartości ponad 1 mln zł, były to dwa ciągniki rolnicze i 3 mini ładowarki.

 

źródło i fot. NOSG, KWP Lublin