Dłużej śpimy !!!

Z soboty na niedzielę – z 25 na 26 października 2008 r. nastąpi zmiana czasu letniego na zimowy. Wskazówki zegarów można już przesunąć do tyłu w nocy z godziny trzeciej na drugą.

Reklamy

Zmiany czasu dokonujemy w Polsce dwa razy w roku, obecnie jak wyżej i dopiero w ostatnią niedzielę marca wracamy do czasu letniego i będziemy wstawać o godzinę wcześniej.

***

Po co nam zmiana czasu?
ze strony internetowej www.zmianaczasu.pl

Zmiana czasu na czas letni jest podyktowana oszczędnością wnikającą z efektywniejszego wykorzystywania światła słonecznego.

***

Zalety zmiany czasu:

– oszczędność energii na oświetleniu – zmiana czasu na letni powoduje, że wschód słońca jest o godzinę później. Dzięki temu jasno robi się np. o godzinie 6 zamiast godziny 5 a ciemno o godzinie 20 zamiast o godzinie 19. Więcej ludzi wstaje po godzinie 6 i kładzie się spać po godzinie 19 – w związku z tym przy zmianie czasu na letni przez krócej musimy palić światło.

– zwiększone bezpieczeństwo jazdy samochodem – jazda w ciemnościach jest bardziej niebezpieczna od jazdy w świetle słonecznym

***

Wady zmiany czasu:

– Problemy ludzi a właściwie ich organizmów przy “przestawianiu się” podczas zmiany czasu

– Koszty ponoszą firmy kolejowe, lotnicze – operacja zmiany czasu jest dla nich skomplikowana

– Koszty uwzględnienia zmiany czasu w systemach informatycznych.

***

Gdzie zmienia się czas?

Zmianę czasu – stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia. Poza Europą zmianę czasu stosują m. in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni, jest Japonia.

Opracował – mak