Doping do kuracji żylaków

Funkcjonariusze celno – skarbowi z kolejowego przejścia granicznego w Dorohusku udaremnili przemyt do Polski hurtowych ilości farmaceutyków.

Reklamy

 

Funkcjonariusze kontrolowali międzynarodowy pociąg relacji Zdołbunów – Chełm. W bagażu podręcznym jednej z pasażerek, 26-letniej obywatelki Ukrainy, znaleźli ponad 900 sztuk kupionych na Ukrainie środków farmaceutycznych. 

Kobieta tłumaczyła, że hurtowe ilości farmaceutyków chciała przeznaczyć na własne potrzeby, w kuracji żylaków. Jak wyjaśniła, miała świadomość, że takich ilości specyfików przewozić przez granicę nie wolno, dlatego podjęła się próby przemytu.

Przeciwko przemytniczce wszczęte zostało postępowanie w sprawie o wykroczenie skarbowe. Może jej też grozić odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.

Zajęte przez funkcjonariuszy specyfiki stosowane są m.in. w chorobach sercowo – naczyniowych, jako środki podnoszące wydolność organizmu w sporcie wyczynowym, także jako niedozwolony doping.

Wszystkie zatrzymane farmaceutyki zostaną zniszczone.

 

***

 

Krajowa Administracja skarbowa przypomina, żezgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne podróżny przekraczający granicę ma prawo przewozić na własne potrzeby pięć najmniejszych opakowań leku. W przypadku lekarstw przewożonych w celach handlowych bezwzględnie potrzebne jest zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego.Za naruszenie przepisów ustawa przewiduje grzywnę, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

 

Izba Administracji Skarbowej w Lublinie