19 kwietnia 2024

Dożynki Gminno – Parafialne w Cichobórzu

W nastrój Święta Plonów wprowadził barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Krasnegostawu. Na czele delegacji wieńcowych jechali na bryczce starostowie tegorocznych dożynek.

Dożynki Gminno-Parafialne w Cichobórzu (gmina Hrubieszów) otworzył Jan Mołodecki – wójt gminy Hrubieszów. Następnie proboszcz parafii Cichobórz – ks. Dariusz Soniak odprawił mszę św. w intencji rolników. Podczas mszy nastąpiło przekazanie chleba przez starostów dożynkowych. A byli nimi: Mariusz Dąbrowski i Krystyna Garbacz, oboje z Cichobórza.

Dożynki uświetnił występ wspomnianej Orkiestry Dętej, a także występy zespołów: „Kłosy” ze Szpikołos, „Perły Rosy” z Husynnego, „Jutrzenka” z Czerniczyna, działających przy GOK w Wołajowicach oraz „Zuzanki” z Moniatycz i „Szlachcianki” z Kobła.

Część artystyczną wzbogaciła prezentacja obrzędów: „Pieczenie chleba” w wykonaniu członkiń KGW Nowosiółki i „Przekazanie darów ołtarza” w wykonaniu młodzieżowego teatru „Hey” z Brodzicy.

Oprawę muzyczną do wspólnej zabawy nadał zespół młodzieżowy „Sonus” z GOK w Wołajowicach.

Odbyły się także tradycyjne konkursy dożynkowe: na wieniec i stoisko. Konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy wygrali: Cichobórz, Czerniczyn i Szpikołosy, otrzymując równorzędnie I miejsce, zaś w konkursie na Najciekawsze Stoisko Dożynkowe I miejsce zajęły Janki, II Moniatycze a III Kozodawy.

Ponadto ogłoszono wyniki konkursu ekologicznego „Środowisko naturalne – nasze największe bogactwo”. Tutaj pierwsze miejsce zajął Świerszczów przed Mienianami i Jankami.

Dożynkom towarzyszyła wystawa płodów rolnych przygotowana przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie oraz stoisko promocyjne Gminy, ukazujące walory krajoznawczo-turystyczne regionu.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także prezentacja nowoczesnego sprzętu rolniczego.

Organizatorami Święta Plonów, które odbyło się 26 sierpnia byli: Wójt Gminy Hrubieszów i Proboszcz Parafii Cichobórz.

tekst:
GOK w Wołajowicach

zobacz zdjęcia >>