12 października 2024

Dożynki Gminno-Parafialne w Modryniu. Fotoreportaże

Barwne stroje i wieńce, regionalne przysmaki, wystawy i koncerty – te i wiele innych atrakcji czekało na uczestników tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych w Modryniu. Rolnicy z gminy Mircze świętowali zakończenie żniw przy pięknej pogodzie w niedzielę 18 sierpnia.

Reklamy

Zgodnie z tradycją najpierw podziękowali za płody modlitwą. Mszę świętą w zabytkowej kaplicy z 1740 roku w Modryniu odprawili wspólnie proboszczowie parafii w Mirczu ksiądz Marcin Zaburko i Kryłowie ksiądz Stefan Kuk oraz wikariusz parafii w Mirczu ksiądz Krzysztof Górniak.

Po eucharystii barwny korowód przeszedł w asyście Orkiestry Dętej Gminnego Centrum Kultury w Polichnie na plac przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Modryniu, gdzie dożynkowych gości powitał wójt gminy Mircze Lech Szopiński. unkcje starostów pełnili w tym roku Mariusz Sarzyński i Ewa Pazyna z Modryńca Zachodniego. 

Reklamy

W niedzielnych uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe reprezentujące ochotnicze straże pożarne ze Starej Wieś, Wiszniowa i Mircza, szkoły podstawowe z Mircza i Wiszniowa, gimnazjum z Mircza i Zespół Szkół z Kryłowa, Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych i mireckie koło Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny oraz Zarząd Gminny PSL w Mirczu.

Prawdziwa ozdobą uroczystości były misternie wykonane wieńce. W tegorocznym konkursie uczestniczyło 17 propozycji. Za najładniejsze jury, w składzie: Urszula Świątecka, Czesława Woźniak i Anna Pakuła, uznało prace mieszkańców wsi Miętkie, Górka-Zabłocie i Smoligów oraz członkiń Koła Gospodyń I w Modryniu-Kolonii. 

Reklamy

Oprócz nagród głównych jurorzy przyznali trzy wyróżnienia, doceniając pracowitość i pomysłowość KGW II z Modrynia-Kolonii, Wiszniowa i Mircza. Pozostałe wieńce przygotowały sołectwa: Szychowice, Tuczapy, Wereszyn, Modryniec Wschodni, Modryniec Zachodni, Kryłów, Mołożów, Prehoryłe, Marysin i Stara Wieś. 

Jak co roku smakosze mogli popróbować potraw regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z gminy Mircze. Dużym powodzeniem cieszyła się grochówka autorstwa KGW z Modrynia-Kolonii i wypieki pań z KGW z Tuczap. Ponadto uczestnicy dożynek obejrzeć wystawy płodów rolnych i sprzętu rolniczego oraz wziąć udział w konkursie wiedzy rolniczej. Najlepiej wypadła w nim Renata Kawula z Miętkiego, a kolejne miejsca zajęli: Katarzyna Płaza, Marzena Pacaj, Ryszard Pereć, Stanisław Burda i Mieczysław Stańczak. Najmłodsi mieszkańcy gminy wybierali spośród atrakcji w wesołym miasteczku.

Tegorocznym dożynkom towarzyszyła wystawa rzeźb, wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Modryniu, a całość zakończyła wieczorna zabawa z zespołem „Liffe”.

Organizatorami święta plonów, które poprowadziła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marianna Sobczuk, byli wójt i GOK w Mirczu, a także ŚDS w Modryniu oraz sołectwa Modryń, Modryń-Kolonia, Modryniec Wschodni i Zachodni. Wspierali ich sponsorzy: Usługi Transportowe Handel Artykułami Spożywczo-Przemysłowymi i Rolnymi Dariusz Małyszek Mirosław Działa, Adam Wójcik, Bank Spółdzielczy w Dołhobyczowie, Beata Gietka, Max-Plon Wąsiel, Irena i Ryszard Furlepowie, Ryszard Pereć, Andrzej Wilczek, Agropartner J. Tomaszewski i A. Naklicka oraz Doradztwo Rolnicze Rol-Plan Tadeusz Olender.

źródło: ias24.eu

 

Fotoreportaż na stronie UG Mircze »

Fotoreportaż na stronie GOK Mircze »

Fotoreportaż na LubieHrubie »