Dożynki gminno – parafialne w Rozkoszówce

Dnia 31 sierpnia 2008 r. we wsi Rozkoszówka odbyły się dożynki gminno – parafialne. Starostami dożynek byli Pani Edyta Smyk ze wsi Wola Uchańska i Pan Robert Bodziacki ze wsi Rozkoszówka.

Reklamy

Starostów piękną bryczką wiózł w korowodzie dożynkowym Pan Zygmunt Suchocki – rolnik z Uchań.

Oni to z godnością zanieśli piękny bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów i przekazali go na ręce gospodarzy Gminy Uchanie: Pana Stefana Brzuchali – przewodniczącego Rady Gminy i Pani Marii Gumieniak Wójta Gminy Uchanie.

Następnie Pani Wójt przekazała chleb na ręce ks. kanonika Kazimierza Stelmaszczuka – proboszcza parafii Uchanie, który sprawował dziękczynną Mszę Świętą za udane zbiory. Oprawę muzyczną Mszy Świętej wykonała Orkiestra Dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach oraz Zespół Ludowy „Staszicowiacy” z Jarosławca i przedstawicielki koła muzycznego z GOK – Ewa Pleczuk i Kasia Kilian.

Po Mszy Św. Gospodarze Gminy wraz ze Starostami dożynek podzielili sie z zaproszonymi gośćmi i licznie zgromadzonymi mieszkańcami gminy chlebem dożynkowym, upieczonym w prywatnej piekarni Pana Artura Skrzypy z Uchań. Nowością na tegorocznych dożynkach były „Stoły dożynkowe” przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, na których to prezentowały pyszne potrawy regionalne, zapraszając do degustacji przygotowanych pyszności.

Stoły przygotowały następujące Koła: Bokinia, Pielaki, Drohiczany, Jarosławiec, Staszic, Rozkoszówka i Gminna Rada Kobiet z Uchań.

Pięknie prezentowała się para w strojach ludowych – Pani Zofia Wlizło i Pan Andrzej Guzik – przedstawiciele zespołu wokalno – instrumentalnego „Nadzieja” z Uchań, którzy wspólnie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Uchaniach i Orkiestrą Dętą przyprowadzili piękny, barwny korowód dożynkowy sprzed świetlicy wiejskiej na boisko szkolne gdzie odbyły się główne uroczystości.

W dożynkach uczestniczyło 14 grup wieńcowych, które prezentowały swoje piękne wieńce występami artystycznymi zaraz po Mszy Św. Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe podziękowania i nagrody pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Uchanie natomiast Panie z KGW za organizację „stołów dożynkowych” otrzymały podziękowania i nagrody rzeczowe zakupione dzięki pomocy sponsorów.

W bogatym programie artystycznym przygotowanym specjalnie na to święto przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach prezentowały się:
– wokalna grupa dziewczęca „Ale babki” z GOK Uchanie,
– Zespół Ludowy „Staszicowiacy” z kapelą z Jarosławca w koncercie piosenek ludowych,
– zespół wokalny „Nadzieja” z GOK Uchanie w programie dożynkowym pt. „Grajże, graj muzyczko w czas żniwnego wianka” oraz w koncercie piosenek cygańskich,
– oczywiście nie zabrakło muzyki w wykonaniu Orkiestry Dętej z GOK w Uchaniach,
– w solowych występach prezentowały się Ewa Pleczuk, Kasia Kilian, Kasia Bucior i Julka Trubacz,
– z krótkim programem satyrycznym wystąpił mieszkaniec wsi Teratyn-Kolonia Pan Leszek Puchowski, który poprowadził również kilka konkursów dożynkowych,
– KRUS przeprowadził konkurs z nagrodami dla dzieci i dorosłych,
– chętni mogli podziwiać panoramę wsi Rozkoszówka i okolic z lotu ptaka dzięki uprzejmości Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej z Hrubieszowa, która udostępniła wysięgnik HS-18,
– Nie zabrakło bufetów handlowych i stoisk z zabawkami oraz słodyczami a także dożynkowej grochówki.

Zakończeniem dnia była zabawa ludowa na świeżym powietrzu – przygrywał do tańca młodzieżowy zespól „Riders” z Uchań.

Sponsorami tegorocznych dożynek byli:
– Wójt Gminy Uchanie;
– Rada Sołecka i KGW wsi Rozkoszówka;
– Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie;
– Firma handlowa „ARS” Państwa Artura i Renaty Skrzypa z Jarosławca;
– KRUS w Hrubieszowie;
– Pan Zbigniew Chachler – s. j. „Młynarex” w Mojsławicach;
– Pan Antonii Janeczek;
– Państwo Jadwiga i Andrzej Ochęduszko;
– Pan Leszek Czerwonka;
– Pan Bolesław Janecki.

Było to udane, radosne święto. Dożynki, dożynki i po dożynkach … . Po dobrej pracy, dobra zabawa – to jest oczywiste a na ogołoconych polach znowu rozpocznie swą pracę pług przygotowując rolę pod nowe zasiewy.

tekst i foto
UG Uchanie

zdjęcia >>