Dożynki gminno – parafialne w Werbkowicach

12 września br. w Werbkowicach odbyły się Dożynki gminno – parafialne. Uroczystości poprzedziła msza św. dziękczynna sprawowana w miejscowym kościele. Następnie z kościoła wyruszył barwny pochód z wieńcami dożynkowymi, władzami gminy i delegacjami aż do kompleksu pałacowego (obecnie siedziba IUNG).

Reklamy

Na czele pochodu kroczyła orkiestra dęta, a wśród uczestników wyróżniały się zespoły folklorystyczne z Ukrainy i Gruzji.

Starostami tegorocznych dożynek byli Elżbieta Kidyba z Malic i Łukasz Krzeszowiec z Peresołowic. Wójt Gminy Lech Bojko dzielił się osobiście poświęconym chlebem z licznie przybyłymi na uroczystości mieszkańcami gminy i gośćmi. Dożynki stały się okazją do prezentacji zbiorów, nowatorskich upraw, odmian zbóż, warzyw i owoców. Stoiska cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. W czasie swego wystąpienia wójt gminy szeroko omówił dotychczasowe osiągnięcia gminy oraz przedstawił zadania na dalsze lata.

Wielką uwagę w Werbkowicach przywiązuje się do wymiany kulturalnej z innymi państwami, i tak podczas części artystycznej można było obejrzeć nie tylko rodzime zespoły, ale także z Ukrainy oraz z dalekiej Gruzji.

Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół „Zieloni” z placówki Straży Granicznej z Hrubieszowa. Później prezentowały się ludowe zespoły z terenu gminy Werbkowice: Górzanki z Gozdowa, zespół śpiewaczy z kapelą z Honiatycz i kapela Stah z Werbkowic. Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się pokaz zespołu Show Balet i Rodzynka z ukraińskiego miasta Ugniw – miasta partnerskiego Gminy Werbkowice przy realizacji projektu „Współpraca transgraniczna Werbkowice – Ugniw” w ramach „Programu wspierania inicjatyw transgranicznych w Euroregionie Bug”. Te młodzieżowe formacje podbiły serca Werbkowiczan podczas Dni Werbkowic w lipcu br.

Gwiazdą wieczoru był młodzieżowy zespół gruzińskiego folkloru i tańca Guria z Gruzji – z miasta Ozurgeti, z którym Gmina Werbkowice podpisała w sierpniu tego roku list intencyjny w sprawie współpracy partnerskiej. Na tle zmieniającej się iluminacji kompleksu pałacowego tańce Gruzinów i muzyka bębnów oczarowały widzów. Kunszt i artyzm gruzińskich tancerzy wywołał żywy aplauz, szczególnie, gdy w czasie popisów sypały się iskry z mieczy.

Na koniec imprezy dożynkowej grupa Iluzja z GOK Werbkowice zaprezentowała pokaz choreograficzny z flagami i ogniem. Przy pięknej pogodzie mieszkańcy Werbkowic mogli bawić się do późnych godzin nocnych z zespołem Max Dance.

Dożynki gminno – parafialne stały się okazją do łączenia tradycji i konfrontacji kultur różnych narodów.

Imprezę poprowadziła pani Maria Marut.

Zespół z Gruzji wystąpił także dla dzieci i młodzieży oraz grona pedagogicznego w Zespołach Szkół: w Moniatyczach i Turkowicach (09.09.2010r.) oraz wspólnie z zespołami z Ukrainy w Werbkowicach (13.09.2010r.).

Serdeczne podziękowania dla sponsorów za duży wkład finansowy i rzeczowy, dzięki któremu udało się zrealizować część artystyczną Dożynek:

– Krajowa Spółka Cukrowa S.A. Oddział Cukrownia Werbkowice
– Bank Spółdzielczy oddział w Werbkowicach
– Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. oddział w Hrubieszowie
– Jan Kuś Firma HYDRO-MET
– Adam Kustra Zakład Remontowo – Budowlany w Zamościu
– Zakład Przetwórstwa Mięsnego Wrębiak Witkowski Sklep MILEA
– Jerzy Rybczyński Hurtownia art. spożywczo – przemysłowych w Werbkowicach
– Jerzy Zimon Sklep spożywczo – przemysłowy w Werbkowicach
– Stanisław Niedźwiedź Sklep Wielobranżowy w Werbkowicach
– Marian Kozyra Produkcja Pieczywa
– Antoni Skrzypa Piekarnia „ARS” F.P.H.
– Paweł Korda Piekarnia w Werbkowicach

***

Info i foto:
GOK w Werbkowicach