Dożynki gminy Uchanie

Drohiczany

Reklamy

Dnia 29 sierpnia 2010r. w miejscowości Drohiczany, sołectwie Gminy Uchanie odbyło się gminno – parafialne Święto Plonów.

Głównym organizatorem dożynek był Wójt Gminy Uchanie – Pani Maria Gumieniak.
Współorganizatorami zaś byli: ks. kanonik Kazimierz Stelmaszczuk, Rada Sołecka, KGW i OSP wsi Drohiczany oraz Gminny Ośrodek Kultury w Uchaniach.

Święto dziękczynienia za plony, to bardzo ważne wydarzenie w życiu wsi. To uroczystość, która kończy żniwa, uwieńczenie wielkiego gospodarskiego trudu, od efektów którego zależy ludzka egzystencja. Dożynki, to staropolska tradycja, od wieków były one dla pracujących na roli czasem święta i wytchnienia po ciężkiej pracy, czasem wspólnej radości z dobrych plonów.
Dożynki są jednym z najstarszych polskich obrzędów i jedynym, który do dnia dzisiejszego przetrwał w niezmienionej formie w swej najistotniejszej części – przekazywania chleba i składania wieńców dożynkowych. To jedno z tych świąt, które ostatnimi laty nie tylko nie straciło na znaczeniu, jak to się stało z wieloma innymi pięknymi tradycjami i zwyczajami, lecz odwrotnie – zyskało.

Dożynki mają odzwierciedlać nie tylko radość z powodu szczęśliwego zakończenia żniw – w swej najważniejszej części – składania wieńców i przekazywania chleba – wyrażać mają szacunek dla rolniczego trudu, szacunek dla chleba, jako symbolu dostatku, nie tylko dla mieszkańców wsi lecz i całego narodu.

Uroczyście obchodzone Święto Plonów jest kontynuacją tradycji naszych ojców – w ten symboliczny sposób pragniemy staropolskim zwyczajem podziękować rolnikom za ich wielki trud oraz za zebrane zboże, które spożywamy w postaci chleba, będącego darem ziemi i owocem ciężkiej pracy rolnika.

Starostami dożynek byli:
Pani Magdalena Florek z miejscowości Staszic i Pan Sławomir Mojak z miejscowości Drohiczany

Dziękczynną Mszę Świętą za zakończone zbiory odprawił ks. kanonik Kazimierz Stelmszczuk.
Po prezentacjach wieńcowych przedstawione zostało widowisko pt. „Polskie dożynki”, w którym to główne role zagrali członkowie klubu seniora „Wrzos” oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach.

W dalszej kolejności rozstrzygnięty został konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, a najwięcej punktów otzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Drohiczan. Wszystkie grupy wieńcowe otrzymały pamiątkowe dyplomy (podziękowania) i nagrody pieniężne ufundowane przez Panią Marię Gumieniak – Wójta Gminy Uchanie.

Wręczone zostały również podziękowania i nagrody za przygotowanie stołów dożynkowych.
Wysłuchaliśmy koncertu piosenek ludowych w wykonaniu Zespołu Ludowego „Staszicowiacy”.
Przedstawiciele zespołu wokalno – instrumentalnego „Nadzieja” zaprezentowali humorystycznie „Pokaz mody żniwnej”. W solowym występie bardzo ładnie zaśpiewała Ewa Pleczuk – przedstawicielka koła muzycznego z GOK w Uchaniach. Z programem kabaretowym wystąpił wywodzący się z Gminnego Ośrodka Kultury w Uchaniach kabaret „Zielony Poligon”. Nie zabrakło również koncertu zespołu „Nadzieja”, który przygotował program pt. „Mix polskich przebojów”.
Wystąpił również duet wokalno – instrumentalny „Ania i Krzyś” z pięknym głosem Ani Wróblewskiej i porywającą do tańca muzyką Kszysia Jasiuka.

Gry i zabawy dla dzieci przygotowała Pani Zofia Klocek – Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Uchaniach wraz z pacownikami.

Wieczorem wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku zaprosił na zabawę taneczną pod chmurką zespół „BRUNO” z Hrubieszowa.

Na dożynkach swoje stoiska prezentowały następujące firmy:
– Pub „Oskar” Państwa Anny i Wojciecha Bednarzów z Hrubieszowa, Pub „Oskar” zabezpieczał wyżywienie i piwo,
– Firma Handlowa „ARS” z Jarosławca Państwa Renaty i Artura Skrzypa prezentowała pieczywo, które jest wypiekane w piekarni w Uchaniach; zachęcamy do odwiedzania stoisk firmy „ARS”, a zobaczycie Państwo, jak duży i urozmaicony asortyment pieczywa produkuje piekarnia Pana Skrzypy; chleb na dożynki wypieczony został właśnie w piekarni Pana Skrzypy,
– stoisk z zabawkami, balonami, watą cukrową i popcornem,
– dzieci korzystały z urządzeń rekreacyjnych,
– nagłośnienie dożynek wykonała Agencja Artystyczno-Weselna „Bruno” z Hrubieszowa,
– wystawę płodów rolnych, zorganizowała Pani Halina Ulida – pracownik Gminnego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Uchaniach,
– w godzinach popołudniowych odwiedzili nas funkcjonariusze Straży Granicznej z Horodła, można było obejrzeć sprzęt wykorzystywany przy ochronie granicy państwowej,
– Państwowa Straż Pożarna z Hrubieszowa przyjechała do nas z wysięgnikiem, z którego można było obejrzeć panoramę wsi Drohiczany i okolic,
– stało się już tradycją, że na dożynkach są „Stoły dożynkowe” przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Uchanie; na stołach Panie prezentowały pyszne potrawy regionalne oraz robótki ręczne i prace rodzimych artystów.

Stoły na dożynki przygotowały następujące KGW z terenu naszej Gminy:
– Czyżowice,
– Drohiczany,
– Jarosławiec,
– Rozkoszówka,
– Staszic .
a także:
– Gminna Rada Kobiet w Uchaniach,
– mieszkańcy wsi Aurelin,
– Gminny Zespół Doradztwa Rolniczego w Uchaniach,
– Zespół wokalno-instrumentalny „Nadzieja”,
– Zespół Ludowy „Staszicowiacy”.

Sponsorami dożynek byli:
– Pani Maria Gumieniak – Wójt Gminy Uchanie
– Rada Sołecka, KGW i OSP wsi Drohiczany
– Bank Spółdzielczy w Białopolu O/Uchanie
– Pub „Oskar” z Hrubieszowa
– Firma Handlowa „ARS” z Jarosławca – Państwa Renaty i Artura Skrzypy
– Zespół „Combat” z Uchań
– Zespół „Orion” z Uchań
– Pan Leszek Lesiuk z Uchań
– Państwo Kaliszczukowie

Zdjęcia »

Zdjęcia 2 »

***

Tekst:
GOK w Uchaniach

Foto:
GOK w Uchaniach
UG w Uchaniach