Dożynki Powiatowo – Gminne w Jarosławcu

HrubieszówJarosławiec

Reklamy

W dniu 6 września 2009 r. w miejscowości Jarosławiec (gm. Uchanie) w barwnej folklorystycznej oprawie oraz przy mało słonecznej pogodzie odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne.

O godzinie 10.30 przy pomniku ks. Stanisława Staszica w Jarosławcu odbyła się zbiórka całego korowodu dożynkowego, który prowadzony był przez żniwiarza niosącego cep, żniwiarkę niosącą snopek siana i dziecko trzymające bukiet kwiatów. Orkiestra dęta przez cały czas prowadząc korowód grała marsza. Na czele delegacji wieńcowych z wszystkich gmin Powiatu Hrubieszowskiego jechali na bryczce starostowie tegorocznych Dożynek p. Krystyna Chwedczuk z Trzeszczan i p. Krzysztof Horszczaruk z Chyżowic.

Następnie przemarsz przywitali przy specjalnej bramie usytuowanej na boisku szkolnym Wójt Gminy Uchanie p. Maria Gumieniak i Starosta Hrubieszowski p. Józef Kuropatwa. Gdy już wszyscy się zebrali, orkiestra zaczęła grać Hymn Państwowy, a po nim odśpiewano piosenkę „Panno pszeniczna”. Po chwili Wójt Gminy i Starosta Hrubieszowski przywitali wszystkich gości przybyłych na tegoroczne „Święto Plonów” oraz zaprezentowali Starostów Dożynkowych.

Dożynkową uroczystość rozpoczęła Dziękczynna Msza Św. za udane zbiory i w intencji rolników z naszego regionu. W trakcie Mszy Świętej starostowie dożynek przekazali na ręce Starosty Hrubieszowskiego chleb wypieczony z tegorocznego ziarna oraz owoce i warzywa na ręce Wójta Gminy Uchanie, po czym dary zostały przekazane na ręce ks. proboszcza. Tę podniosłą chwilę uwieńczyła pieśń w wykonaniu orkiestry pt. „Plon niesiemy, plon”. W trakcie Mszy Św. ksiądz proboszcz poświęcił wszystkie przyniesione wieńce dożynkowe, zaś na zakończenie Mszy Św. orkiestra zagrała „Rotę”.

Po Mszy Św. miały miejsce wystąpienia zaproszonych gości, wręczone zostały również odznaczenia dla „Zasłużonych dla rolnictwa” oraz nagrody dla trzech najlepszych rolników. Odbyło się także wręczenie nagród pieniężnych i podziękowań od Wójta Gminy Uchanie i Starosty Hrubieszowskiego wszystkim delegacjom przedstawiającym swe wieńce dożynkowe. W części artystycznej występowały następujące zespoły: „Arabeska” z Mircza; Kapela ludowo – podwórkowa „Horodlacy” z Horodła; Zespół Śpiewaczy „Nadbużanki” z KGW Gołębie gm. Dołhobyczów; Zespół „Polanie” z Wolicy gm. Hrubieszów; Zespół Śpiewaczy z kapelą z Jarosławca oraz „Teatr z Lublina” – program pt. „Biesiada, ach biesiada”.

Na zakończenie całej imprezy odbyła się zabawa ludowa przy muzyce zespołu BRUNO z Hrubieszowa, przy której bawiono się i cieszono z udanych tegorocznych plonów.

***

tekst i foto
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
UG i GOK w Uchaniach

_________________________________________________

Zdjęcia I »

Zdjęcia II »
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009