Dożynki Powiatowo Gminne w Nieledwi

W niedzielę 2 września 2007 r. w barwnej folklorystycznej oprawie i przy słonecznej pogodzie odbyło się tegoroczne Powiatowe święto plonów powiatu hrubieszowskiego.

Reklamy

Gościnna Nieledew przyjęła gości z całego powiatu. Na czele delegacji wieńcowych jechali na bryczce starostowie tegorocznych dożynek. Dożynkową uroczystość rozpoczęła msza święta dziękczynna za tegoroczne zbiory i w intencji rolników z naszego regionu w Kościele p.w. MB Częstochowskiej w Nieledwi. Kazanie wygłosił ks. Aleksander Miszczak. Podczas mszy nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych.

Po mszy zebrani mogli obejrzeć najpierw barwny korowód z wieńcami, a następnie tradycyjny obrzęd dożynkowy.

Podczas obrzędu starostowie dożynek Wiesława Szafraniec i Jan Gryn wręczyli gospodarzowi uroczystości – Staroście Hrubieszowskiemu Józefowi Kuropatwie chleb wypieczony z tegorocznego ziarna.

Bochen chleba przywieźli również zaproszeni na uroczystość goście z Ukrainy z zaprzyjaźnionych Rejonów Włodzimierza Wołyńskiego, Iwonicz, Sokala, z którymi powiat hrubieszowski współpracuje.

Dożynkowy bochen chleba z tegorocznych zbiorów gospodarzowi uroczystości staroście Józefowi Kuropatwie wręczyli starostowie dożynek:

Wiesława Szafraniec – mieszka we wsi Łuszczów Gm. Hrubieszów. Z mężem Zbigniewem prowadzą gospodarstwo na 43 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka. Zajmują się również uprawą zbóż, buraków cukrowych, grochu siewnego, kukurydzy, lucerny.

Jan Gryn – mieszka w miejscowości Trzeszczany Pierwsze. Z żoną Barbarą prowadzą gospodarstwo na 81 ha. Gospodarstwo zajmuje się uprawą zbóż.

Do konkursu wieńców dożynkowych zgłoszono 17 wieńców zaprezentowanych przez delegacje gmin wchodzących w skład powiatu. Jury pod przewodnictwem Jerzego Krzyżewskiego prezesa Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego wyróżniło wszystkie wieńce. Przyznano równorzędne nagrody pieniężne w wysokości 200 zł.

Natomiast na Dożynkach Wojewódzkich Powiat Hrubieszowski reprezentować będą wieńce z Górki Zabłocie oraz Czerniczyna.

Dożynkom towarzyszył ludowy festyn, wystawa płodów rolnych przygotowana przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Hrubieszowie z wystawą rolniczą i wieloma stoiskami promocyjnymi Gminy, ukazującymi walory krajoznawczo-turystyczne regionu.

Hrubieszowscy strażacy częstowali uczestników dożynek grochówką. Uroczystości zakończyła zabawa ludowa.

Organizatorami Święta Plonów byli: Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie oraz Wójt Gminy Trzeszczany.

Tekst i foto
Starostwo Powiatowe

więcej >>

zobacz zdjęcia >>