Dwie nieudane próby korupcji funkcjonariuszy NOSG

29 i 30 lipca, w Hrebennem, miały miejsce dwa przypadki usiłowania wręczenia korzyści majątkowej przez obywatelki Ukrainy, w zamian za odstąpienia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej od czynności służbowych.

Reklamy

 

29 lipca, 62-letnia Ukrainka chciała wjechać do Polski przez przejście graniczne w Hrebennem, nie posiadając dokumentów zezwalających na wykonywanie pracy u wskazanych przez nią pracodawców.

W zamian za odstąpienie od czynności związanych z odmową wjazdu, zaproponowała 400 zł. Funkcjonariusz zatrzymał kobietę, a o próbie korupcji powiadomił swoich przełożonych.

Podejrzana przyznała się do zarzucanego jej czynu i poddała się dobrowolnie karze grzywny w wysokości 2000 zł. oraz karze pozbawienia wolności na okres 1 roku w zawieszeniu na okres 2 lat. Ponadto wydano decyzję o odmowie wjazdu.

 

Do kolejnej nieudanej próby korupcji funkcjonariusza Straży Granicznej doszło 30 lipca. Tym razem 29-letnia obywatelka Ukrainy proponowała 100 zł. łapówki. Cudzoziemka nie przedstawiła dokumentów wystarczających do potwierdzenia celu i warunków planowanego pobytu w Polsce.

W związku z usiłowaniem wręczenia korzyści majątkowej Ukrainkę zatrzymano i wszczęto postępowanie przygotowawcze.

 

Za próbę korupcji grozi jej kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 

(źródło i fot. NOSG)