Dyskutowali o walorach turystycznych Zamościa [ZDJĘCIA]

O tym, że turyści odwiedzający Zamość nie oczekują tylko nowych odkryć, wrażeń, przygód, odpoczynku i rozrywki, ale przede wszystkim wracają do tego miejsca, zachwycając się jego pięknem, które stworzyła historia i sztuka renesansu dyskutowali uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. „Ekspozycja turystycznych walorów Zamościa w sztuce”.

Reklamy

Organizatorem konferencji był Zakład Turystyki i Rekreacji Akademii Zamojskiej. Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Konferencję otworzył rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ – Wiemy, że Zamość słynie z wielu walorów. W naszej Akademii mamy kierunek turystyka i rekreacja. Rodzi się pytanie, czy turystyka jest tylko formą rekreacji, ucieczką człowieka od pracy i obowiązków? Na pewno ten wymiar turystyki zawsze będzie. Jako filozof chciałbym zauważyć, że podróże turystyczne w istocie rzeczy zawsze były i będą pewnym wprowadzeniem człowieka do kultury.

Wbrew pozorom kultura to nie tylko świat wartości, ale tak, jak mówił Cyceron pewna forma uprawy człowieka. (…) Tak jak mamy uprawę roli, która przynosi owoce, tak uprawiamy człowieka, po to by był piękny i dobry. Turystyka jako pewien typ aktywności człowieka oraz jako studia ma głęboki sens, kiedy jest wprowadzeniem człowieka do kultury. W całej kulturze jest pewna droga i podróż. Przychodzimy na świat, rodzimy się bez wiedzy i umiejętności. Nasza kultura pierwotnie płynie od rodziców, potem poszerza się o środowisko lokalne i różne kręgi ludzkiego życia, aż po ten krąg, którym jest naród i państwo, czym ostatecznie wprowadza człowieka w kulturę. (…) Człowiek odbywa intelektualną drogę przez życie i zdobywa horyzonty umysłowe. Podczas podróży turystycznych poznajemy historię, folklor, obyczaje, poznajemy sztukę, poznajemy świat i ubogacamy się – powiedział dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ.

Obrady wzbogacone były o wernisaże malarskie i fotograficzny dzięki zaproszonym gościom z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Jeden z wernisaży pt. „Zamość – Perła Renesansu” odbył się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Podczas konferencji wystąpienia zaprezentowali wykładowcy Akademii Zamojskiej: prof. dr hab. Waldemar Martyn „Zamość. Ciekawa historia fortyfikacji miejskich”, dr hab. Andrzej Samborski „Optymalny klimatyczny okres korzystania z turystycznych walorów Zamościa” oraz dr Ewelina Lilia Polańska „Zamość – miasto z wiedzy, idei i geniuszu”. Rozstrzygnięto także konkurs fotograficzny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Piękno w kamień zaklęte – szlakiem zabytków Zamościa”. Pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Szewczuk, drugie – Roksana Braszko, trzecie – Wiktorii Gil. Wyróżnienia otrzymały prace: Julii Ulanowskiej, Kacpra Łaby oraz Olimpii Skiepko.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Ekspozycja turystycznych walorów Zamościa w sztuce” odbyła się w dniach 10-11 czerwca.

­

­

(info i fot. AZ)


Zobacz też:

Tragedia na drodze. 4-letnia dziewczynka zginęła potrącona przez ciężarówkę

Tragedia na drodze. 4-letnia dziewczynka zginęła potrącona przez ciężarówkę