Dzień Energetyka. Co wiemy o zmianie sprzedawcy energii

Polacy nie wiedzą, że mogą zmienić sprzedawcę energii elektrycznej? Dzień Energetyka to polskie święto branży energetycznej, obchodzone w dniu 14 sierpnia już przeszło 50 lat. To co roku okazja do dyskusji na temat realiów naszego rynku energetycznego. Co wiemy o możliwości zmiany sprzedawcy energii elektrycznej? Niewiele.

Reklamy

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w każdym gospodarstwie domowym jest obecnie tak prosta, jak zmiana operatora sieci komórkowej czy dostawcy Internetu. Ale mimo, że rynek został uwolniony przeszło 7 lat temu, świadomość Polaków w zakresie wyboru sprzedawcy prądu jest wciąż bardzo niska. Przeszło co trzecia osoba nigdy nie słyszała o możliwości zmiany sprzedawcy – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Energetycznego Centrum SA, jednego z największych niezależnych sprzedawców energii elektrycznej na polskim rynku.

 

Na pytanie, czy możliwa jest zmiana firmy, która dostarcza energię elektryczną do twojego domu, jedynie 48% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Aż 37% badanych nie słyszało o możliwości wyboru usługodawcy. 15% respondentów nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na zadane pytanie. Jak pokazują badania Energetycznego Centrum SA, świadomość prawa do zmiany firmy sprzedającej energię ma niespełna połowa z nas.

 

Wizja zawierania nowej umowy, rozwiązywania starej i przechodzenia całego procesu zmiany kojarzy się wielu z mnóstwem dokumentów oraz formalności, których należy dopełnić. Rzeczywistość jest jednak inna. Wystarczy upoważnić nowego sprzedawcę, który może wszystko załatwić za nas. Zmiana sprzedawcy energii może wiązać się z oszczędnościami dochodzącymi nawet do kilkudziesięciu procent w skali roku. Sam proces trwa około 2 miesiące od momentu podpisania umowy i nie wiąże się z przerwami w dostawach prądu, ponieważ dystrybutor pozostaje ten sam. Na podobnych zasadach można również dokonać zmiany sprzedawcy paliwa gazowego.

 

Według danych Urzędu Regulacji Energetyki od 2007 roku zmiany sprzedawcy energii elektrycznej dokonało przeszło 230 tys. odbiorców. W kwietniu br. zmiany sprzedawcy dokonało 14144 gospodarstw domowych, podczas gdy w maju 2014 r. liczba ta wzrosła do 16018.

 

*„Ilościowe badanie rynku energii elektrycznej” przeprowadziła firma Inquesta na zlecenie Energetycznego Centrum SA, grudzień 2013; www.ec.net.pl