13 lipca 2024

E-nauka to FUN! Darmowy angielski dla dzieci w bibliotekach

19 listopada firma Funmedia we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego rozpoczyna trzecią edycję ogólnopolskiego programu “FunEnglish w bibliotece”. Każda biblioteka, która przystąpi do projektu, otrzyma bezpłatny dostęp do e-learningowego kursu języka angielskiego dla dzieci funenglish.pl.

Reklamy

Kurs funenglish.pl jest przeznaczony dla dzieci w  wieku 6-12 lat. Składa się z kilkuset filmów, edukacyjnych gier, fotolekcji i interaktywnych ćwiczeń. Łączy naukę z zabawą – dzięki czemu dzieci szybko zdobywają kolejne umiejętności językowe. Internetowy kurs funenglish.pl jako pierwszy w Polsce otrzymał akceptację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Od 2011 roku jest bezpłatnie udostępniany bibliotekom publicznym w ramach programu „FunEnglish w bibliotece”. Do tej pory skorzystało z niego łącznie ponad 1200 placówek z całego kraju.

Realizując program “FunEnglish w bibliotece”, chcemy pokazać, że wykorzystanie multimediów w nauce przynosi tyle samo korzyści, co radości – mówi Bartłomiej Postek, prezes firmy FunmediaBiblioteka to, poza szkołą
i domem, najlepsze miejsce do nauki dla dzieci, ponieważ zapewnia odpowiednie narzędzia – komputery, przyjazną atmosferę oraz opiekę bibliotekarzy.

Reklamy

Dzieci w bibliotekach mogą korzystać z kursu samodzielnie – tak, jak na co dzień korzystają z gier komputerowych. Wystarczy im jedynie komputer z dostępem do Internetu i słuchawki. Biblioteki proponują jednak dzieciom także dodatkowe działania – badanie* przeprowadzone w 2012 roku pokazało, że 1/3 z nich zorganizowała zajęcia edukacyjne, zabawy grupowe, konkursy czy specjalne wydarzenia (np. wspólne śpiewanie angielskich piosenek
z okazji Dnia Matki lub Święta Niepodległości USA). Pomocna była w tym między innymi współpraca bibliotek
z nauczycielami, wolontariuszami czy rodzicami (spośród bibliotek, które zaangażowały partnerów w swoje działania, najwięcej placówek – ponad 70% – nawiązało współpracę właśnie ze szkołą).

Trzeciej edycji programu „FunEnglish w bibliotece” towarzyszy konkurs FunGra – na najlepszy projekt edukacyjnej gry komputerowej. Może wziąć w nim udział każda biblioteka publiczna uczestnicząca w projekcie. Wystarczy zebrać grupę od 3 do 15 dzieci, które wspólnie wymyślą grę ułatwiającą naukę angielskiego,
a następnie narysują miejsce, gdzie się rozgrywa, jej bohaterów i ich zadania. Autorzy najlepszego projektu będą mieli okazję swoje pomysły zobaczyć w wirtualnej rzeczywistości – najlepszy projekt gry zostanie wyprodukowany przez firmę Funmedia. Zwycięzcy, a także członkowie ekip, które uplasują się na drugim i trzecim miejscu – otrzymają bezpłatny dostęp do kursu funenglish.pl na własny, domowy użytek. Atrakcyjne nagrody czekają też na trzy najlepsze biblioteki – każda z nich otrzyma komputer.

Reklamy

Biblioteki, które w swojej ofercie mają naukę angielskiego dla dzieci, będą mogły skorzystać również z sześciu scenariuszy zajęć dla dwóch grup wiekowych (6-8 lat oraz 9-12 lat):

 

      Kolorowo – warzywnie i owocowo

Gonitwa w poszukiwaniu kolorów, bitwa o wolne kolorowe krzesła, tworzenie warzywnych kolaży a na samym końcu… owocowej sałatki! A wszystko po to, by utrwalić angielskie słówka, i do tego dobrze się bawić!

      W królestwie Króla Lwa
W jaki sposób podać innemu dziecku motyla albo słonia zamkniętego w magicznym pudełku? Jak udawać żyrafę? Co zrobić, aby pogodzić skłócone zwierzęta w dżungli? To zadanie specjalne dla dzieci-zwierząt – a berło zgody, które odzyskują, trafia wprost do Króla Lwa.

     

*Badanie ”FunEnglish w bibliotece” – ewaluacja, przeprowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, grudzień 2012

 

 

W świecie Kubusia Puchatka
Są w nim oczywiście jego przyjaciele – ale jak brzmią ich imiona po angielsku? Co podarować Puchatkowi na urodziny? W jaki sposób pozbyć się atakujących zewsząd pszczół? Tym razem to dzieci

układają własny scenariusz wydarzeń w Stumilowym Lesie, a na zakończenie nie zapominają
o odśpiewaniu „Sto lat!” – oczywiście po angielsku.

      Biuro podróży
Co łączy Australię, Kanadę, Wielką Brytanią i Republikę Południowej Afryki? Dzieci odkrywają odległe kraje, gdzie językiem urzędowym jest angielski i sprawdzają, co ciekawego można w każdym z nich znaleźć – są przecież pracownikami bibliotecznego biura podróży!

      Podróże po angielskiej literaturze
Wyjątkowe spotkanie Harrego Pottera, Białego Królika i Kubusia Puchatka, których łączy właśnie język angielski. Dzieci odgrywają role ulubionych bohaterów, a na zakończenie opracowują plakat reklamowy – żeby zachęcić do sięgnięcia po angielską literaturę jeszcze więcej bywalców biblioteki.

      Uczniowie Sherlocka Holmesa
Kto ukradł kolię wartą miliony funtów? Światowej sławy francuska malarka, ambasador hiszpański,
a może indyjska księżniczka? Dzieci wcielają się w rolę detektywów i niczym Sherlock Holmes szukają śladów i wyciągają z nich wnioski – a te prowadzą ich do zaskakującego wyjaśnienia tajemnicy.

Szczegółowe informacje na temat trzeciej edycji projektu, konkursu, a także scenariuszy spotkań można znaleźć na stronach: www.funenglish.pl/biblioteki oraz www.biblioteki.org. Można je również uzyskać pod numerem telefonu: (71) 333 24 23 lub pisząc na adres mailowy: biblioteki@funenglish.pl.

Oprócz kursu angielskiego dla dzieci firma Funmedia oferuje wszystkim bibliotekom publicznym w Polsce także bezpłatny dostęp do kursu angielskiego dla dorosłych w ramach programu „Angielski 123 w bibliotece”.