20 kwietnia 2024

Ferie z biblioteką i świetlicą w Dziekanowie

Podczas tegorocznych ferii Biblioteka Publiczna i Świetlica Wiejska w Dziekanowie podobnie jak w latach ubiegłych zaprosiła miejscowe dzieci do wspólnego spędzenia wolnego czasu. Zajęcia odbywały się w dniach od 12 do 15 lutego i uczestniczyła w nich liczna grupa dzieci.

Tegoroczne Ferie rozpoczęliśmy od spotkania z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie , którzy opowiedzieli dzieciom jak bezpiecznie i mądrze korzystać z uroków zimy. Również w tym dniu biblioteka zamieniła się w „salon piękności” gdzie wolontariuszka pani Magda stylizowała fryzury dziewczynek. Chłopcy natomiast rywalizowali w rozgrywkach cymbergaja i tenisa stołowego . Nie zabrakło też innych gier i zabaw wśród ,których były „łamigłówki dla mądrej główki” oraz gra słowna „łamanie języka”.

Drugi dzień to zajęcia z „Czarną książką kolorów” ,która jest nietypowa i wyjątkowa – na czarnych stronach mieszczą się czarne ilustracje, czarne pismo Braille’a, a jedynie tekst napisany jest jasnymi literami. Książka mówi o przyjaźni dwóch chłopców, z których jeden, Tomek, jest niewidomy. Jego widzący przyjaciel opowiada, jak Tomek potrafi poczuć, dotknąć, usłyszeć kolory. Dzieci brały udział w wielu grach skojarzeniowych i zabawach (z zawiązanymi oczami, tajemnicze pudełko), mających na celu odkrycie kolorów na nowo. Ponadto dzieci na czarnych kartkach i przy użyciu czarnej plasteliny tworzyły ilustracje do własnej „Czarnej książki kolorów”. Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom jak osoby niewidome postrzegają świat. W tym dniu również wykonywały kartki i serca walentynkowe oraz korzystając z różnych technik wykonywały na szarym papierze prace o tematyce zimowej.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum im. Ks. St. Staszica w Hrubieszowie w ramach akcji „Zabierz dziecko do muzeum”, gdzie dzieci podczas zwiedzania poznawały tajniki pracy muzealników. Bardzo chętnie uczestniczyły w przygotowanych dla nich zajęciach, sklejały kopie gockich naczyń bawiąc się w muzealników oraz wykonywały prace plastyczne.

Ostatniego dnia zimowych zajęć odwiedzili nas aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Widowisko pt. „Oflajnowo” o tematyce zagrożeń internetowych obejrzeliśmy wspólnie z uczestnikami zimowiska ze świetlicy w Teptiuków. Było to równocześnie nasze spotkanie integracyjne, wspólne gry i zabawy oraz poczęstunek.

Zimowisko było finansowane przez sołectwo Dziekanów i GOK Wołajowice.

 

 

Źródło i fot. GOK Wołajowice