Ferie z WOT w koszarach nadbużańskich terytorialsów

W sobotę 14 stycznia 2023 r. o godz. 06.00 w 19.Nadbużańskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, rozpoczną się – „Ferie z WOT”, czyli – trzecie w historii brygady – szkolenie podstawowe. Ochotnicy zostaną przeszkoleni pod okiem profesjonalnych instruktorów 19.NBOT, a słowa Roty przysięgi wojskowej złożą 29 stycznia przy pałacu Ossolińskich – dzisiejszym Urzędzie Miejskim – w Rejowcu.

Reklamy

14 stycznia 2023 r. o godzinie 6.00 z koszarami jednostki wojskowej zetkną się ochotnicy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy swój wolny czas ferii zimowych chcą spędzić w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. Uczestnicy będą musieli zmierzyć się z szeregiem zadań taktycznych i strzeleckich. Tzw. „Szesnastka” w WOT – tyle dni trwają ćwiczenia – ma charakter szkolenia wstępnego, przygotowującego kandydata do służby w szeregach Brygady Obrony Terytorialnej.

Jest to trzecie szkolenie podstawowe w dziejach nowej Brygady Obrony Terytorialnej w Chełmie. „Szesnastkę” sfinalizuje uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w miejscowości Rejowiec 29 stycznia o godzinie 12.00.

Reklamy

­

Intensywne szkolenie podstawowe skierowane jest m.in. do uczniów, studentów, nauczycieli oraz rodziców, którzy w najbliższy weekend rozpoczną ferie zimowe. Jest to doskonały czas aby sprawdzić się w praktycznych ćwiczeniach wojskowych i zostać żołnierzem Wojska Polskiego. Ochotników czeka szkolenie bojowe, które stanowi rdzeń różnorakich zagadnień związanych z taktyką indywidualną. W przedostatni dzień szkolenia kandydaci muszą przejść przez tzw. „Pętle Taktyczną”, która to daję dalszą „przepustkę” służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo i Ojczyznę. Podjęcie się tego zadania czyni każdego człowieka dojrzałym obywatelem.” – twierdzi płk Robert Kasperczuk, Dowódca 19. Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenie podstawowe to dopiero początek drogi „terytorialsów” – cały cykl szkolenia trwa trzy lata i podzielony jest kolejno na etapy szkolenia indywidualnego, specjalistycznego i zgrywającego zespół. Budujemy nową brygadę zgodnie ze stworzoną w MON koncepcją Komponentu Ochrony Pogranicza. Oznacza to bieżącą współpracę i rozwój szkolenia wspólnie ze Strażą Graniczną, z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających ze specyfiki terenu naszych działań. Ale oznacza także nawiązanie do chwalebnego dziedzictwa stworzonego na Kresach II RP Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP) – który zapisał piękne bitewne karty w Wojnie Obronnej przeciw sowieckim najeźdźcom w 1939 roku.

Jeśli interesujesz się wojskiem, chcesz poznać specyfikę Wojsk Obrony Terytorialnej, zastanawiasz się nad sprawdzeniem swoich sił. Nie czekaj i wstąp do „Dziewiętnastej Nadbużańskiej”! Skontaktuj się z naszym rekruterem lub Wojskowym Centrum Rekrutacji!


info: 19NBOT / mjr Dariusz Gołofit, fot. WOT


Zobacz też:

Lubelscy terytorialsi podsumowali rok 2022 [ZDJĘCIA]

Lubelscy terytorialsi podsumowali rok 2022 [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →