14 września 2024

Festiwal AfryKamera w Zamościu

W kwietniu 2018 dzięki festiwalowi filmowemu AfryKamera do Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu zawita kultura afrykańska. Afrykamera to pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal prezentujący bogatą afrykańską kinematografię, który przybliża największe filmowe osiągnięcia Afryki oraz przełamuje nieprawdziwe stereotypy dotyczące tego kontynentu.

Reklamy

 

W tym roku AfryKamera ma swoją 13. odsłonę, której patronuje hasło #BlackFilmsMatter, nawiązujące do zapoczątkowanego przez Afro-Amerykanów międzynarodowego ruchu społecznego zwalczającego dyskryminację i przemoc motywowaną rasowo. Wybór sloganu nie jest przypadkowy. Misją festiwalu jest bowiem nie tylko popularyzacja afrykańskiej kinematografii w Polsce, ale również poruszanie aktualnych kwestii społeczno-politycznych ważnych zarówno dla Afryki, jak i całego świata.

Odbywająca się w dniach 19-22.04.2018 w CKF Stylowy zamojska replika festiwalu Afrykamera to 5 pokazów filmowych, które pozwolą odkryć różne oblicza Afryki — jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość. Sztuka filmowa jest uniwersalnym medium, dzięki któremu zdarzenia i idee dotyczące jednych ludzi stają się częścią życia innych.

Reklamy

W programie festiwalu znalazły się dwie filmowe propozycje dla najmłodszych widzów (+11 lat). Filmy „Adama” i „Kosmicza surykatka” to kino familijne, które uczy otwartości i tolerancji.

 

PROGRAM PROJEKCJI:

Reklamy

19.04.2018 | 19:00  „Wallay” | reż. Berni Goldblat

20.04.2018 | 19:00  „Felicite” | reż.  Alain Gomis

21.04.2018 | 16:30  „Adama” | reż. Simon Rouby

                     | 19:00  „Nie jestem czarownicą”|  reż. Rungano Nyoni

22.04.2018 | 16:30  „Kosmiczna surykatka” | reż. Hanneke Schutte

 

Bilety na jeden film: 12 zł (norm.), 10 zł (ulg.)

 

WALLAY

reż. Berni Goldblat Francja, Burkina Faso 2017, 84 min

 

Film pokazywany podczas MFF Berlinale i MFF Londyn, uznany najlepszym filmem w konkursie międzynarodowym na MFF Zanzibar.

Trzynastoletni Ady mieszka wraz ze swoim ojcem we Francji. Sprawia wiele kłopotów. Dlatego ojciec postanawia wysłać go do rodziny mieszkającej w Burkinie Faso. Na miejscu chłopak zderzy się z zupełnie nieznaną sobie rzeczywistością. To, co wydawało się wakacyjnym wyjazdem, przerodzi się w pasmo nieszczęść, gdy wuj będzie próbował twardą ręką wychować upartego Ady’ego. Ale to nie ciężka praca czy surowe zwyczaje nauczą chłopaka pokory. Prawdziwą lekcję życia da mu miłość najbliższych i odkrywanie miejsca, które nazwać można domem.

 

FÉLICITÉ

reż. Alain Gomis, Francja, Belgia, Senegal, Niemcy, Liban 2017, 129 min

 

Film otrzymał Nagrodę Grand Prix Jury, Srebrny Niedźwiedź podczas MFF Berlinale 2017. Pokazywany na MFF Nowe Horyzonty 2017, MFF Toronto 2017, MFF Londyn 2017

Félicité to dumna kobieta i samotna matka. Pracuje jako śpiewaczka w barze w Kinszasie. Gdy jej nastoletni syn łamie nogę w wypadku, musi zebrać pieniądze potrzebne na operację. W poszukiwaniu pomocy wyrusza w podróż po mieście. Ale zamiast współczucia znajduje korupcję, mizoginię, nierówność i jeszcze bardziej zdesperowanych ludzi od siebie. Odkrywa też, że jej niezależność wzbudza pogardę i wrogość – nawet ze strony rodziny.

 

NIE JESTEM CZAROWNICĄ

reż. Rungano Nyoni, Francja, Wielka Brytania, Zambia 2017, 93 min

 

To znakomity debiut reżyserski Zambijki, który otrzymał nagrodę  BAFTA 2018 w kategorii Najlepszy debiutujący brytyjski reżyser, scenarzysta lub producent.  Pokazywany m.in.. na MFF Cannes 2017, MFF Sundance 2018 i MFF Londyn.

Mieszkańcy małego miasteczka posądzają kilkuletnią dziewczynkę o bycie czarownicą. Zostaje wysłana do wioski czarownic, gdzie poznaje starsze od siebie kobiety w podobnej sytuacji. Od nich dostaje swoje imię – Shula. To tutaj pierwszy raz poczuje się częścią społeczności. Ale to społeczność wykluczona i zniewolona przez tych, którzy się jej boją i tych, którzy chcą na niej zarobić. Mała Shula będzie musiała podporządkować się zasadom panującym w wiosce. Archaiczne wierzenia i zwyczaje jawią się absurdalnie i czasem zabawnie. Ale ich odbicie w rzeczywistości jest przerażające.

 

ADAMA (dla dzieci +11)

reż. Simon Rouby, Francja 2015, 82 min

 

„Adama” to debiut pełnometrażowy, nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Adama to dwunastoletni chłopiec dorastający w rolniczej wiosce gdzieś w Afryce Zachodniej. Mieszkańcy osady nie mogą jej opuszczać – zakaz ma ich chronić przed złem, jakie czai się na zewnątrz. Gdy starszy brat Adamy postanawia uciec, chłopiec wyrusza w świat, by go odnaleźć. Z bezpiecznego domu trafia w sam środek ogarniętej wojną Europy. To animowana historia o dojrzewaniu, utracie bezpiecznego domu i doświadczeniu wojny. Jednocześnie poetyckie kadry i wszechobecna symbolika nadają filmowi wielowymiarowości oraz uniwersalnego charakteru.

 

 KOSMICZNA SURYKATKA (dla dzieci +11)

reż. Hanneke Schutte, RPA 2017, 96 min

 

Film pokazywany na MFF Austin 2017.

Gideonette, obdarzona bujną wyobraźnią dziewczynka, jest przekonana, że nosi przeklęte imię. Wierzy, że w każdej chwili może jej się stać coś złego. Ten stan pogarsza się, gdy umiera jej ojciec. Matka postanawia wysłać ją na farmę do dziadków. Na miejscu Gideonette poznaje Babeshiego – głuchoniemego chłopca, który marzy o tym, by zostać astronautą. Jego dobry humor i odwaga działają na nią jak lekarstwo. Spędza z nim każdą wolną chwilę, zapominając o swoich lękach i klątwie. Ale dziewczynka nie wie, że dni tej przyjaźni są policzone, a jej odwaga wkrótce zostanie wystawiona na próbę.

 

(źródło, grafika CKF Stylowy)