Firmy rodzinne przyszłością Lubelszczyzny

W piątek (17 listopada) w Parku Naukowo Technologicznym w Lublinie przedstawiciele firm rodzinnych dyskutowali podczas Wschodniego Forum Firm Rodzinnych. NOWa Gazeta Biłgorajska objęła patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Reklamy

 

Już po raz drugi przedstawiciele biznesu spotkali się podczas Forum, aby dyskutować na temat funkcjonowania i przyszłości rodzinnych firm. Konferencja przebiegała pod hasłem „Rozwój i współpraca szansą dla firm rodzinnych”, honorowy patronat nad nią objął poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman, a organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie „Aktywna Europa” z prezesem Mariuszem Filipkiem na czele. Forum było poświęcone prawnym, ekonomicznym i społecznym aspektom prowadzenia biznesu rodzinnego w Polsce.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali Krzysztof Hetman i Mariusz Filipek, którzy przywitali zebranych gości. – Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem napędowym gospodarki. W dużej mierze to właśnie rodzinne firmy zatrudniające po kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt pracowników. Często muszą one konkurować z dużymi korporacjami i sieciami handlowymi, które dysponują potężnym zapleczem finansowym, kadrowym i organizacyjnym. Dlatego tak ważna jest dobra kondycja firm rodzinnych – mówił podczas otwarcia europoseł Krzysztof Hetman. Dodał on, że przedsiębiorstwa rodzinne są od zawsze obecne w gospodarkach wszystkich państw. Stanowią naturalną formę przedsiębiorczości, która przy sprzyjających okolicznościach rozwija się i trwa wiele pokoleń.

– Trzy lata temu byłem uczestnikiem Forum Gospodarczego. Wszystkie jego panele były oblegane, a w najmniejszej sali była debata o rozwoju firm rodzinnych. Poszedłem tam, posłuchałem i bardzo mi się to spodobało. Stwierdziłem, że firmy rodzinne należy promować, a ich przedstawiciele mają zapełniać największe sale u nas na Lubelszczyźnie i w całym kraju – mówi organizator i pomysłodawca Wschodniego Forum Firm Rodzinnych Mariusz Filipek. Filipek jest także prezesem stowarzyszenia Aktywna Europa, którego celem jest wsparcie i rozwój lokalnych firm oraz ludzi, organizacja konferencji i szkoleń, których celem jest rozwój osobisty oraz wsparcie w budowaniu przedsiębiorczych postaw. – W Polsce firmy rodzinne to sukces zbudowany dzięki ciężkiej pracy i pomysłowości założycieli. W naszym kraju aż 60 procent firm prowadzonych jest przez bliższych i dalszych członków rodziny. W krajach Unii Europejskiej co czwarta firma należy do rodziny. Prężnie działająca firma rodzinna to sukces. Właśnie o tych sukcesach, ale również o rozwoju, strategii oraz kreowaniu i budowaniu marki firmy rodzinnej chcemy rozmawiać – kontynuował.

Zebrani mogli wysłuchać wykładów czołowych specjalistów w dziedzinie zarządzania i kreowania wizerunku. Prelekcje na temat strategii firm rodzinnych wygłosił ekspert Instytutu Biznesu Rodzinnego Bogdan Koczorowski. Wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych Tomasz Buziak i członek rady dyrektorów Stowarzyszenia Interim Managers Mateusz Sagan mówili o pokonywaniu kryzysu zarządzania w przedsiębiorstwach.

W drugiej części konferencji eksperci, m.in. ekonomista i analityk rynków finansowych Marek Zuber, dyskutowali o strategii, organizacji i kierunkach rozwoju firm rodzinnych, a eksperci z telewizji, radia i mediów społecznościowych doradzali, jak można promować rodzinne biznesy.

Zebrani podpisali także deklarację wspierania i rozwoju firm rodzinnych, w której znalazł się zapis: „Głęboko wierzymy, że deklaracja zapoczątkuje w województwie lubelskim owocną współpracę pomiędzy wskazanymi środowiskami, co skutkować będzie realnym wsparciem działalności prowadzonej przez firmy rodzinne”. 

 

Zdjęcia:

 https://gazetabilgoraj.pl/artykul/firmy-rodzinne-przyszloscia/312940

 

źródło i fot. gazetabilgoraj.pl