Funkcjonariusze NOSG powrócili z VIII misji w Macedonii

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej powrócili z misji w Macedonii, gdzie przez miesiąc wspierali macedońską policję w ochronie granicy.

Reklamy

 

Z funkcjonariuszami po ich powrocie spotkał się Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Jacek Szcząchor. Funkcjonariusze NOSG wchodzili w skład większej grupy, oddelegowanych do tego zadania funkcjonariuszy Straży Granicznej.

O udzielenie wsparcia zwróciła się do Straży Granicznej strona macedońska. Była to już VIII edycji wsparcia policji macedońskiej na granicy grecko-macedońskiej. Funkcjonariusze przebywali w miejscowości Gevgelija od 16 sierpnia do 18 września br. W trakcie tej misji funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali ponad 120 nielegalnych migrantów, z czego większość stanowili obywatele Pakistanu.

Zgodnie z protokołem w sprawie wspólnej operacji Straży Granicznej z Policją Republiki Macedonii, 30 funkcjonariuszy SG wyposażonych w broń służbową z amunicją, podstawowe środki przymusu bezpośredniego i inny specjalistyczny przenośny sprzęt do ochrony granicy oraz pojazdy służbowe Straży Granicznej udało się do Macedonii na kolejną już misję wsparcia.

W ramach misji funkcjonariusze SG wspierali macedońską policję w zadaniach związanych z: rejestracją wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, badaniem autentyczności dokumentów i zapobieganiem nielegalnemu przekroczeniu granicy poza przejściami granicznymi.

Straż Graniczna wspiera policję macedońską w ochronie granicy z Grecją od kwietnia ubiegłego roku. Dzięki wspólnym patrolom z udziałem funkcjonariuszy macedońskich granica na odcinku ochranianym przez polską Straż Graniczną stała się bezpieczniejsza i bardziej szczelna, a główny szlak migracyjny tzw. „bałkański”, w wyniku wzmocnienia granic, przestał być popularny wśród nielegalnych migrantów. 

 

źródło i fot. NOSG