Funkcjonariusze SG uczestniczyli w akcji porządkowania polskiego cmentarza na Ukrainie

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej uczestniczyli w akcji porządkowania grobów na cmentarzu w miejscowości Bielin na Ukrainie.

Reklamy

Jest to już kolejna tego typu akcja z udziałem funkcjonariuszy z Placówek Straży Granicznej w Horodle, Hrubieszowie i Skryhiczynie. Razem z funkcjonariuszami do m. Bielin pojechali przedstawiciele Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Oni również pomagali przy pracach porządkowych, chcąc w ten sposób uczcić pamięć poległych żołnierzy na Wołyniu, którzy zginęli z rąk nacjonalistów ukraińskich w obronie ludności cywilnej.

Prace polegały przede wszystkim na karczowaniu krzewów, koszeniu trawy oraz odświeżaniu istniejących krzyży. Pracom porządkowym przyświecała chęć ocalenia od zapomnienia pamięci o walczących tam Polakach.

Reklamy

Wspólny wyjazd funkcjonariuszy Straży Granicznej i Chełmskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej to przede wszystkim hołd złożony tym, którzy podczas II Wojny Światowej oddali swe życie na Wschodnich Kresach Rzeczypospolitej, a ponadto ciekawa lekcja historii.


Info i fot. NOSG