Gmina Hrubieszów: Pielęgnują swoje dziedzictwo kulturowe. Szkolne muzeum w Koble

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Koble, pod kierownictwem Małgorzaty Adamczuk – nauczycielki historii – stworzyli szkolne muzeum, niby małe, ale jak atrakcyjne. Pomogli im w tym mieszkańcy Kobła a szczególnie rodzice.

Reklamy

Zbiory to stare sprzęty gospodarstwa domowego, wyposażenie chłopskiej zagrody, ubrania i inne niezbędne wówczas przybory i narzędzia. Jest stępa, niecka, telefon. Są narzędzia niezbędne przy pieczeniu chleba i urządzenia do „wyrabiania” masła. Można spróbować, oczywiście po staremu, zrobić małą przepiórkę, prasowanie a nawet się ogolić. Na spacer znajdziemy piękne torebki a na daleką podróż kożuch i walizkę. Przyszły czołgista znajdzie tutaj czapkę a na defiladę można przymierzyć dobrze zachowany mundur.

Uczniowie są dumni z tego co zrobili i bardzo się tym cieszą co widać na załączonych zdjęciach. No i właśnie o to chodzi.

Zważając na to, że kobelskie mini-muzeum ma charakter okresowy, życzymy szkole wielu innych pomysłów a pozostałym placówkom: szkołom, świetlicom podobnych inicjatyw.

 

Wójt Gminy Hrubieszów

(-) Jan Mołodecki